Ministr vyhlásil 1. stupeň ohrožení terorismem. Pomůže to něčemu?

Ministr vnitra po dnešní schůzce s vedením bezpečnostních složek vyhlásil 1. stupeň ohrožení terorismem. Jde o první vyhlášení tohoto stupně v historii ČR. Otázka však je, jestli jeho použití není předčasné.

Tyto stupně jsou v ČR novinkou, o jejímž zavedení poprvé mluvil premiér Sobotka v listopadu minulého roku, krátce po teroristických útocích v Paříži. Oficiálně byly zavedeny koncem ledna, kdy vláda schválila materiál Ministerstva vnitra, definující čtyři stupně ohrožení a systém jejich vyhlašování.
Obdobnou stupnici používají mnohé další země a rozhodně tak nejde o žádný český výmysl. Do budoucna jistě budou mít svůj význam a usnadní postup v podobných situacích, jaká nastala dnes.

Po vyhlášení konkrétního stupně budou všichni  vědět, co dělat. Pro bezpečnostní složky to bude znamenat zvýšenou ostrahu vybraných objektů, při vyšším stupni budou úřady rušit kulturní či sportovních akce s vysokou koncentrací osob nebo omezovat pohyb osob v určitých oblastech. Jednotlivé stupně budou zároveň signálem pro veřejnost. Doporučení pro ni budou obsahovat informace o možnostech, jak předejít a chránit se před dopady případného teroristického útoku a jak přispět k minimalizaci následných škod.

Problém je, že ani vláda nejspíš ještě nemá sama jasno v tom, jak vlastně stupnici používat. Svědčí o tom i některá dnešní vyjádření jejích členů. Zatímco podle slov premiéra Sobotky ministr vnitra Chovanec dnes doporučil přejít ke stupni jedna, samotný ministr ve stejnou dobu prohlásil, že jsme ke stupni jedna "defakto" přešli. Dodal, že tyto stupně vyhlašuje on jako ministr vnitra a vláda je následně potvrzuje. Podle vládou schváleného dokumentu však vyhlášení provádí vláda a pouze v případě tzv. nebezpečí z prodlení, kdy bude potřeba reagovat okamžitě, je vyhlašuje ministr vnitra.

Otázka však je, jaký reálný přínos bude mít dnešní použití této stupnice. Když ji totiž vláda schvalovala, uložila ministru vnitra ve spolupráci s ředitelem Bezpečnostní informační služby zpracovat materiál obsahující základní opatření po vyhlášení jednotlivých stupňů ohrožení terorismem a předložit jej vládě do 30. června 2016. Žádný takový materiál vláda dosud neprojednávala a máme tak stupnici, která sice barevně označuje nebezpečí, ale neříká vůbec nic o tom, jaká mají být opatření. Podle dřívějších slov premiéra Sobotky přitom spočívá hlavní síla stupnice v tom, že je jasně definovaná, usnadní komunikaci s veřejností v případě podobných rizik a budou na ni navazovat konkrétní opatření ze strany bezpečnostních složek.

V současné době to tak vypadá, že dnešní vyhlášení tohoto stupně má jediný cíl - uklidnit veřejnost, že se stát "snaží" a má situaci pod kontrolou.

Autor: Michal Bareš | úterý 22.3.2016 18:13 | karma článku: 20,26 | přečteno: 608x