Středa 10. srpna 2022, svátek má Vavřinec
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 10. srpna 2022 Vavřinec

Zdravotníci změřili své síly na Chrudimsku

7. 10. 2013 13:56:07
Již počtvrté se poslední zářijový víkend sešlo 150 zdravotníků a hasičů při nesoutěžním cvičení Rescue Marathon. Ten se letos, stejně jako v loňském roce, konal v okolí Heřmanova Městce na Chrudimsku. Své dovednosti se rozhodlo vyzkoušet osm týmů Českého červeného kříže z Prahy, Ostravy, Štětí, Veselí nad Lužnicí, Děčína a Brna, jeden ze slovenského Žiaru nad Hronom a čtyři týmy dobrovolných hasičů z Chrasti, Štětí, Skaly a Ždírce nad Doubravou.

Po slavnostním zahájení všichni netrpělivě očekávali první noční akci, kterou je již tradičně rojnice s pátračkou v terénu. Trochu nečekaně ale bylo letos vše jinak a pátrací akce se nekonala. Jak známo, Český červený kříž je organizací především humanitární. Organizátoři z 7. místní skupiny při oblastním spolku ČČK Praha 1 si proto připravili scénář, který si mnoho ze zúčastněných týmů reálně vyzkoušelo letos v červnu.

Úderem třiadvacáté hodiny se v okolí rozvodnily řeky a účastníky čekalo několik náročných hodin, během nichž měli za úkol vybudovat a následně provozovat evakuační středisko. Do areálu začali proudit zraněné a promočené osoby, o něž se všichni museli postarat. Část zasahujících musela teplo evakuačního střediska brzy opustit a začít stavět hráz z pytlů písku. Naděje některých, že půjde jen o symbolickou akci, se rozplynula v okamžiku, kdy se zpoza budovy ozvalo burácení motoru a přijela Tatra plně naložená pískem. Pro mnohé to byla premiéra, protože si vyměnili role. Zatímco hasiči ošetřovali zraněné, zdravotníci se chopili lopat a šlo se na věc.

Po rozednění a několika málo hodinách spánku přišel na řadu samotný maraton. Jeho trasa byla letos sice trochu zkrácená, ale i tak čekala týmy 20 kilometrů dlouhá trasa od Heřmanova Městce po Vápenný Podol. Na ní organizátoři přichystali celkem 13 stanovišť s nutností poskytnutí první pomoci. Nechyběly zlomeniny, amputace, resuscitace, ale ani takové speciality, jako pacient s infarktem na člunu uprostřed chladného podzimního rybníku.

Stanoviště:

Sekačka – anafylaktický šok, trauma lýtka, šok
Zastavárna – postřelení, úraz elektrickým proudem, pokousání psem, zfetovaný zloděj
Dělníci – pád z výšky, amputace prstů, poranění od pily a sekery, hřebík v ruce
McDonnald’s – cévní mozková příhoda, zaskočené sousto, otrava zkaženými potravinami
Sadomaso hrátky – zranění oka od bičíku, vdechnutý klíček od pout, hysterický přítel
Autoservis – otravy fridexem, trauma hrudníku, fraktury prstů
IT – popáleniny, nadýchání zplodin
Cyklozávod – otřes mozku, poranění páteře, bezvědomí, odřeniny, fraktury pánve a končetin
Mikrobus – epileptický záchvat řidiče, zlomeniny, poranění hlavy
Motonehoda – resuscitace motorkáře, vnitřní zranění spolujezdce, sražený chodec
Voda – háček z rybářského prutu v uchu, infarkt na loďce, podchlazený potápěč, malé dítě v loďce
Kuchyň – popáleniny, nadýchání, agresivita syna, do situace později vstupující matka rodiny
Lyžaři – omrzliny, podchlazení, zlomeniny, prokousnutý jazyk, vyražený dech, vykloubené rameno.

Večer se všechny týmy úspěšně vrátily na základnu, kde už na ně čekala teplá večeře a především možnost dopřát si horkou sprchu v celkem třech nafukovacích stanech. Ty postavili členové Opravárenských závodů Olomouc se skladem ve Skutči.

Jak pravidelní účastníci vědí, ani po návratu na základnu nemohou očekávat klid. A tak se po několika málo hodinách odpočinku vydali opět zachraňovat. Zatímco část z nich ošetřovala sražené bruslaře, ostatní se potýkali s nehodou v chemické laboratoři. Obě situace zasahujícím připravily zajímavá poranění a možnost zkusit si práci v originálním prostředí. Cílem ale byla hlavně součinnost a správné třídění poraněných.

Akce by se nemohla uskutečnit bez finanční podpory Nadace Agrofert, Nadace Vodafone a společnosti Linet.
Velké poděkování patří také společnostem Deva, Koms Mělník, Johnny Servis, EKO-KOM, Coca-Cola, Red Bull, Pomáháme pomáhat, Řeznictví-uzenářství Francouz a obci Kostelec u Heřmanova Městce. Na zdárném průběhu akce se podíleli také členové SDH Heřmanův Městec, Kostelec u Heřmanova Městce, Načešice a občanského sdružení Rescueinfo.
Další fotografie naleznete v albu na Facebooku.

Autor: Michal Bareš | pondělí 7.10.2013 13:56 | karma článku: 7.05 | přečteno: 293x

Další články blogera

Michal Bareš

Povinné očkování dobrovolných hasičů?

V poslední době toho bylo k vyhlášce o očkování proti infekčním nemocem napsáno mnoho. Rád bych se ale zastavil u jedné konkrétní skupiny osob, na kterou tato vyhláška přímo dopadá a přesto stojí stranou pozornosti.

14.12.2021 v 15:24 | Karma článku: 23.90 | Přečteno: 642 | Diskuse

Další články z rubriky Fotoblogy

Jan Řeháček

Tři šlechtičny

V průběhu jara se na estetickém trůnu našeho parku vystřídají tři krásné keře. Říkám jim šlechtičny, neboť jejich vzhled má v sobě jisté aristokratické prvky. Žárlit na sebe ale nemusí. Každá z nich kvete v trochu jiném období.

9.8.2022 v 9:09 | Karma článku: 16.98 | Přečteno: 184 | Diskuse

Klára Hášová

Tudy kráčeli králové vstříc koruně

Slavnostní korunovační průvody tudy procházely směrem k Pražskému hradu, pekly se tu housky caletky a jezdily tu tramvaje. Projděte se se mnou Celetnou ulicí.

8.8.2022 v 10:02 | Karma článku: 13.08 | Přečteno: 147 | Diskuse

Veronika Foglová

Zdobnice v Kamenci

Když jsme se loni v květnu vracely s Ivou z Luisina Údolí, jedna z našich zastávek byla i v osadě Kamenec, patřící k obci Zdobnice, kudy protéká stejnojmenná řeka, jež zde tvoří malé kaskády a kolem se nachází větší kameny.

7.8.2022 v 15:51 | Karma článku: 14.57 | Přečteno: 171 | Diskuse

Martina Mičková

Zajímavosti a vyhlídky druhého největšího města ČR

Bylo vedro k zalknutí. Teploměr šplhal k pětatřiceti stupňům Celsia ve stínu. Podnikli jsme výlet s poznáním, prohlédli si Brno z ptačí perspektivy a prozkoumali jeho odpočinková místa.

7.8.2022 v 9:22 | Karma článku: 17.42 | Přečteno: 276 |

Klára Hášová

Jak Malá Strana z popela vstala

Červený kohout přelétl přes střechy malostranské a nezastavil se ani před Pražským hradem. Mávnutím křídel kus Prahy v popel obrátil. Psal se 2. červen roku 1541 a pro Malou Stranu skončil kus života, aby mohl nový začít.

5.8.2022 v 14:15 | Karma článku: 11.95 | Přečteno: 184 | Diskuse
Počet článků 147 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1100

Ředitel a zakladatel spolku Rescueinfo.

http://twitter.com/bares_michal

Radyvnouzi.cz VarujemeVas.cz

Najdete na iDNES.cz