Středa 20. října 2021, svátek má Vendelín
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 20. října 2021 Vendelín

Zdravotníci změřili své síly na Chrudimsku

7. 10. 2013 13:56:07
Již počtvrté se poslední zářijový víkend sešlo 150 zdravotníků a hasičů při nesoutěžním cvičení Rescue Marathon. Ten se letos, stejně jako v loňském roce, konal v okolí Heřmanova Městce na Chrudimsku. Své dovednosti se rozhodlo vyzkoušet osm týmů Českého červeného kříže z Prahy, Ostravy, Štětí, Veselí nad Lužnicí, Děčína a Brna, jeden ze slovenského Žiaru nad Hronom a čtyři týmy dobrovolných hasičů z Chrasti, Štětí, Skaly a Ždírce nad Doubravou.

Po slavnostním zahájení všichni netrpělivě očekávali první noční akci, kterou je již tradičně rojnice s pátračkou v terénu. Trochu nečekaně ale bylo letos vše jinak a pátrací akce se nekonala. Jak známo, Český červený kříž je organizací především humanitární. Organizátoři z 7. místní skupiny při oblastním spolku ČČK Praha 1 si proto připravili scénář, který si mnoho ze zúčastněných týmů reálně vyzkoušelo letos v červnu.

Úderem třiadvacáté hodiny se v okolí rozvodnily řeky a účastníky čekalo několik náročných hodin, během nichž měli za úkol vybudovat a následně provozovat evakuační středisko. Do areálu začali proudit zraněné a promočené osoby, o něž se všichni museli postarat. Část zasahujících musela teplo evakuačního střediska brzy opustit a začít stavět hráz z pytlů písku. Naděje některých, že půjde jen o symbolickou akci, se rozplynula v okamžiku, kdy se zpoza budovy ozvalo burácení motoru a přijela Tatra plně naložená pískem. Pro mnohé to byla premiéra, protože si vyměnili role. Zatímco hasiči ošetřovali zraněné, zdravotníci se chopili lopat a šlo se na věc.

Po rozednění a několika málo hodinách spánku přišel na řadu samotný maraton. Jeho trasa byla letos sice trochu zkrácená, ale i tak čekala týmy 20 kilometrů dlouhá trasa od Heřmanova Městce po Vápenný Podol. Na ní organizátoři přichystali celkem 13 stanovišť s nutností poskytnutí první pomoci. Nechyběly zlomeniny, amputace, resuscitace, ale ani takové speciality, jako pacient s infarktem na člunu uprostřed chladného podzimního rybníku.

Stanoviště:

Sekačka – anafylaktický šok, trauma lýtka, šok
Zastavárna – postřelení, úraz elektrickým proudem, pokousání psem, zfetovaný zloděj
Dělníci – pád z výšky, amputace prstů, poranění od pily a sekery, hřebík v ruce
McDonnald’s – cévní mozková příhoda, zaskočené sousto, otrava zkaženými potravinami
Sadomaso hrátky – zranění oka od bičíku, vdechnutý klíček od pout, hysterický přítel
Autoservis – otravy fridexem, trauma hrudníku, fraktury prstů
IT – popáleniny, nadýchání zplodin
Cyklozávod – otřes mozku, poranění páteře, bezvědomí, odřeniny, fraktury pánve a končetin
Mikrobus – epileptický záchvat řidiče, zlomeniny, poranění hlavy
Motonehoda – resuscitace motorkáře, vnitřní zranění spolujezdce, sražený chodec
Voda – háček z rybářského prutu v uchu, infarkt na loďce, podchlazený potápěč, malé dítě v loďce
Kuchyň – popáleniny, nadýchání, agresivita syna, do situace později vstupující matka rodiny
Lyžaři – omrzliny, podchlazení, zlomeniny, prokousnutý jazyk, vyražený dech, vykloubené rameno.

Večer se všechny týmy úspěšně vrátily na základnu, kde už na ně čekala teplá večeře a především možnost dopřát si horkou sprchu v celkem třech nafukovacích stanech. Ty postavili členové Opravárenských závodů Olomouc se skladem ve Skutči.

Jak pravidelní účastníci vědí, ani po návratu na základnu nemohou očekávat klid. A tak se po několika málo hodinách odpočinku vydali opět zachraňovat. Zatímco část z nich ošetřovala sražené bruslaře, ostatní se potýkali s nehodou v chemické laboratoři. Obě situace zasahujícím připravily zajímavá poranění a možnost zkusit si práci v originálním prostředí. Cílem ale byla hlavně součinnost a správné třídění poraněných.

Akce by se nemohla uskutečnit bez finanční podpory Nadace Agrofert, Nadace Vodafone a společnosti Linet.
Velké poděkování patří také společnostem Deva, Koms Mělník, Johnny Servis, EKO-KOM, Coca-Cola, Red Bull, Pomáháme pomáhat, Řeznictví-uzenářství Francouz a obci Kostelec u Heřmanova Městce. Na zdárném průběhu akce se podíleli také členové SDH Heřmanův Městec, Kostelec u Heřmanova Městce, Načešice a občanského sdružení Rescueinfo.
Další fotografie naleznete v albu na Facebooku.

Autor: Michal Bareš | pondělí 7.10.2013 13:56 | karma článku: 7.05 | přečteno: 290x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Fotoblogy

Ladislav Jílek

Pestrý podzim - melír

Některé stromy začínají žloutnout tak, že si dělají melír. Hlavně to dělá bříza a lípa. Je to logické: jsou rodu ženského.

18.10.2021 v 21:07 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 70 | Diskuse

Jan Pražák

Dobrý člověk ještě žije

Tenhle článek bych chtěl pojmout jako velké poděkování. Komu a za co? No přece dobrým lidem, kteří tu žijí mezi námi. Přestože se o nich prakticky neví, nejsou jim lhostejné osudy ostatních.

18.10.2021 v 14:32 | Karma článku: 21.51 | Přečteno: 469 | Diskuse

Ladislav Jílek

Pestrý podzim - listy

Začátek podzimu je kouzelný tím, že v přírodě vidíme tam žlutý flíček, kousek déle červený chochol, vedle purpurový závěs a jinde zase oranžový svazek.

17.10.2021 v 22:15 | Karma článku: 10.35 | Přečteno: 103 | Diskuse

Veronika Foglová

Střípky z babího léta 2021 v Orlických horách

Minulý týden jsem si užívala babího léta a samozřejmě jsem nemohla nechat ty vybarvené přírodní krásy jen tak, bez zachycení pro časy budoucí, kdy teplé barvy podzimu používám jako takovou podporu do studených dní.

17.10.2021 v 18:37 | Karma článku: 15.79 | Přečteno: 213 | Diskuse

Zdeněk Hosman

Šumavské podzimní výjevy

Časný podzim – první mlhy i jinovatka na lukách. Zastavení u kaple v pralesovitém lese. Výhledy na hvozdy a hraniční hory. Fotoblog.

17.10.2021 v 17:41 | Karma článku: 27.43 | Přečteno: 595 | Diskuse
Počet článků 146 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1092

Ředitel a zakladatel spolku Rescueinfo.

http://twitter.com/bares_michal

Radyvnouzi.cz VarujemeVas.cz

Najdete na iDNES.cz