Pátek 8. prosince 2023, svátek má Květoslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 8. prosince 2023 Květoslava

Využití GPS souřadnic při tísňovém volání

18. 06. 2008 20:43:32
Blíží se doba dovolených, což je čas, kdy mnoho z nás vyráží na daleké cesty. I když se nebudeme vydávat za hranice a zůstaneme v naší malé zemi, můžeme se snadno dostat do míst, o kterých sotva víme, že vůbec existují. A co když se v takovém místě něco stane?
Operacni stredisko
Operacni strediskoMichal Bareš

Mnoho čelních skel vozidel v poslední době zdobí přijímač satelitní navigace. nabízí se tak využití nejen pro navigaci do cíle Vaší cesty, ale také v případě problémů, pro udání vlastní polohy

Bude nám ale GPS k něčemu dobrá? Poradí si záchranáři s čísly, která jim nadiktujeme? O zodpovězení této otázky jsme požádali zástupce jednotlivých složek Integrovaného záchranného systému v Pardubickém kraji.

Zdravotnická záchranná služba - 155

MUDr. Otomar Kušička, vedoucí lékař KZOS Zdravotnické záchranné služby Pardubického kraje, říká: "Operační středisko využívá souřadnicového systému WGS84 a dokáže přijmout místo události právě v tomto systému souřadnic, nadiktované jako 2 x 3 páry dvojmístných čísel v pořadí zeměpisná šířka, zeměpisná délka. Tyto souřadnice poté posílá přímo do vozidlových navigačních jednotek výjezdovým skupinám jako místo události. Tento systém je již nasazen při spolupráci s vodní záchrannou službou Seč a Pastviny".
ZZS Pardubického kraje navíc od zprovoznění nového operačního střediska využívá technologii pro přímou lokalizaci volajícího mobilního telefonu (bez využití GPS). Je nutné si ale uvědomit, že tento způsob není zcela přesný a je různý u jednotlivých operátorů (nejpřesnější informace předává T-mobile).

Policie ČR - 158

Podle telefonického rozhovoru s tiskovou mluvčí Policie ČR Pardubice, lze při volání na tísňovou linku 158 taktéž nadiktovat souřadnice GPS. Operační středisko této složky využívá počítačový program InfoMapa, který umožňuje zadat souřadnice GPS a následně zobrazí polohu.

Hasičský záchranný sbor - 150

Hasičský záchranný sbor provozuje jak linku 150, tak linku 112, která umožňuje lokalizaci volajícího mobilního telefonu. Operační středisko této složky IZS je, stejně jako v předchozích případech, také schopno určit polohu prostřednictvím souřadnic GPS nadiktovaných volajícím.

Jak vyplývá z předchozího textu, umožní GPS přijímač podstatně urychlit lokalizaci místa události. Využití této možnosti přichází v úvahu nejen v případě motoristů projíždějících "přes republiku", kteří nedokáží popsat, kde přesně jsou, ale také například v případě houbařů a turistů v lesních porostech.

Poznámka: Výše uvedené informace se týkají pouze Pardubického kraje. Přesto by měly být obdobné v rámci celé republiky, minimálně prostřednictvím portálu mapy.cz který po zadání souřadnic také zobrazí polohu.

Tip: Máte chatu v odlehlém místě, uprostřed lesů, mimo veškerou civilizaci? Vyplatí se předem zjistit její souřadnice. V případě krizové situace se vyhnete složitému popisování místa.

Tento článek vyšel také na www.radyvnouzi.cz

Autor: Michal Bareš | středa 18.6.2008 20:43 | karma článku: 9.38 | přečteno: 1034x

Další články blogera

Michal Bareš

Povinné očkování dobrovolných hasičů?

V poslední době toho bylo k vyhlášce o očkování proti infekčním nemocem napsáno mnoho. Rád bych se ale zastavil u jedné konkrétní skupiny osob, na kterou tato vyhláška přímo dopadá a přesto stojí stranou pozornosti.

14.12.2021 v 15:24 | Karma článku: 24.07 | Přečteno: 671 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Monika Lorenzová

Agresivní a pasivně agresivní narcis

Potřeba pozornosti narcistního člověka není omezena na obdiv a zájem. Pokud v druhých dokáže vzbudit strach, stud, lítost, smutek, pocit viny, frustraci, má tak vždy dostupný způsob, jak se sám kdykoli dostat do klidu a pohody.

7.12.2023 v 18:04 | Karma článku: 3.64 | Přečteno: 95 | Diskuse

Monika Lorenzová

Co dělá narcise narcisem

Je to jeho potřeba sbírat lichotky od druhých lidí. Dělá nám to dobře všem, když nás někdo ocení, vidí na nás něco pěkného. Ale narcistický člověk bez toho nemůže být. Je to pro něj takový stálý doping, je na tom závislý.

7.12.2023 v 17:02 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 66 | Diskuse

Milan Šupa

O budoucnosti naší planety a lidí, kteří na ní zůstanou

Existuje několik pohledů na to, co nás čeká v budoucnosti. Správný pohled je však jen jeden jediný. Všechny ostatní jsou postaveny jen na lidských domněnkách a představách, nezakládajících se na pravdě.

7.12.2023 v 15:39 | Karma článku: 6.58 | Přečteno: 134 | Diskuse

Alina Čertilina

covid19

Ještě před 4 lety o covidu nikdo nic nevěděl, před třemi všichni se těšili na vakcínu, před dvěma přemýšleli jestli se mají očkovat před rokem na něj zapomněli a teď počet nemocných znovu roste.

7.12.2023 v 9:10 | Karma článku: 9.71 | Přečteno: 334 | Diskuse

Karel Trčálek

Divoké husy

Nechybělo už mnoho a věru bych divoké husy začal nenávidět pro to jejich kejhání, když táhnou oblohou, víc než sebe sama

6.12.2023 v 18:32 | Karma článku: 17.70 | Přečteno: 295 | Diskuse
Počet článků 147 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1112

Ředitel a zakladatel spolku Rescueinfo.

http://twitter.com/bares_michal

Radyvnouzi.cz VarujemeVas.cz

Vyhráli čtvrt miliardy ve sportce, roky se schovávají. Radost nikdy nepřišla, říkají

Premium Na těle má vytetovaných šest čísel. 3, 5, 7, 8, 25 a 29. Jsou to čísla, která jemu a jeho manželce přinesla 250 milionů...

Zemřela slovenská zpěvačka Haščáková z pěveckého dua MC Erik & Barbara

Ve věku 43 let zemřela na Floridě slovenská zpěvačka Barbara Haščáková z pěveckého dua MC Erik & Barbara, které se v...

České croblihy končí. Špatné rozhodnutí srazilo pekárně vaz

Pekárna Oh Deer Bakery, kterou v roce 2017 otevřel Lukáš Vašek, v polovině prosince zavírá své provozy v Praze. Důvodem...

StarDance opustil cukrář Josef Maršálek. V děkovné řeči padla peprná slova

Osmé kolo StarDance bylo posledním pro cukráře Josefa Maršálka a Adrianu Maškovou. V rozstřelu byli s kajakářem...

Nádor ho připravil o část úst, teď Kvasnička míří do Událostí. Výzvu přijímám, říká

Moderátor Josef Kvasnička (51) v minulosti kvůli zhoubnému nádoru v čelisti přišel o čtvrtinu úst a zubů a musel se...