Mnoho čelních skel vozidel v poslední době zdobí přijímač satelitní navigace. nabízí se tak využití nejen pro navigaci do cíle Vaší cesty, ale také v případě problémů, pro udání vlastní polohy
Bude nám ale GPS k něčemu dobrá? Poradí si záchranáři s čísly, která jim nadiktujeme? O zodpovězení této otázky jsme požádali zástupce jednotlivých složek Integrovaného záchranného systému v Pardubickém kraji.
Zdravotnická záchranná služba - 155
MUDr. Otomar Kušička, vedoucí lékař KZOS Zdravotnické záchranné služby Pardubického kraje, říká: "Operační
středisko využívá souřadnicového systému WGS84 a dokáže přijmout místo
události právě v tomto systému souřadnic, nadiktované jako 2 x 3 páry
dvojmístných čísel v pořadí zeměpisná šířka, zeměpisná délka. Tyto
souřadnice poté posílá přímo do vozidlových navigačních jednotek
výjezdovým skupinám jako místo události. Tento systém je již nasazen
při spolupráci s vodní záchrannou službou Seč a Pastviny".
ZZS
Pardubického kraje navíc od zprovoznění nového operačního střediska
využívá technologii pro přímou lokalizaci volajícího mobilního telefonu
(bez využití GPS). Je nutné si ale uvědomit, že tento způsob není zcela
přesný a je různý u jednotlivých operátorů (nejpřesnější informace
předává T-mobile).
Policie ČR - 158
Podle telefonického rozhovoru s tiskovou mluvčí Policie ČR Pardubice, lze při volání na tísňovou linku 158 taktéž nadiktovat souřadnice GPS. Operační středisko této složky využívá počítačový program InfoMapa, který umožňuje zadat souřadnice GPS a následně zobrazí polohu.
Hasičský záchranný sbor - 150
Hasičský záchranný sbor provozuje jak linku 150, tak linku 112, která umožňuje lokalizaci volajícího mobilního telefonu. Operační středisko této složky IZS je, stejně jako v předchozích případech, také schopno určit polohu prostřednictvím souřadnic GPS nadiktovaných volajícím.
Jak vyplývá z předchozího textu, umožní GPS přijímač podstatně urychlit lokalizaci místa události. Využití této možnosti přichází v úvahu nejen v případě motoristů projíždějících "přes republiku", kteří nedokáží popsat, kde přesně jsou, ale také například v případě houbařů a turistů v lesních porostech.
Poznámka: Výše uvedené informace se týkají pouze Pardubického kraje. Přesto by měly být obdobné v rámci celé republiky, minimálně prostřednictvím portálu mapy.cz který po zadání souřadnic také zobrazí polohu.
Tip: Máte chatu v odlehlém místě, uprostřed lesů, mimo veškerou civilizaci? Vyplatí se předem zjistit její souřadnice. V případě krizové situace se vyhnete složitému popisování místa.
Tento článek vyšel také na www.radyvnouzi.cz