Čtvrtek 21. září 2023, svátek má Matouš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 21. září 2023 Matouš

Evropské dotace proti povodním

5. 04. 2014 12:25:12
V končícím programovém období může Česká republika čerpat prostředky z celkem 24 operačních programů. Jedním z nich je Operační program Životní prostředí, který podporuje projekty zaměřené na ochranu vod, ovzduší a úsporu energií. Významnou oblastí podpory tohoto programu je také omezování rizika povodní. Právě této možnosti využily od roku 2007 stovky obcí a měst, které se rozhodly zlepšit ochranu svých obyvatel před velkou vodou.

Kromě úprav koryt vodních toků a tvorbu digitálních povodňových plánů, jde nejčastěji o vybudování varovných a výstražných systémů. A právě o nich bude dále řeč.

Vláda České republiky schválila v minulém roce dokument nazvaný "Koncepce ochrany obyvatelstva do roku 2020 (s výhledem do roku 2030)", v němž jako jeden z úkolů uvádí modernizaci varovného systému. Obdobný úkol byl také v koncepci předchozí. Do roku 2010 vše fungovalo tak, že obce mohly žádat o státní dotaci na výstavbu varovných prvků a tuto přiděloval Hasičský záchranný sbor České republiky. Později stát hledal možnosti, jak tyto akce financovat z prostředků evropských fondů. Zatímco Integrovaný operační program se ukázal být neprůchodným, jinak tomu je v případě Operačního programu Životní prostředí. Ten v oblasti podpory 1.3 přímo vybízí k budování výstražných systémů ochrany před povodněmi.

Místní informační systémy (MIS)

MIS jsou dnes hodně oblíbenou součástí většiny těchto projektů. Důvod je jediný a sice jejich univerzálnost v porovnání se sirénami. Kromě využití při krizových situacích, kdy fungují stejně jako sirény, umožňují běžná hlášení pro účely obce a jsou tak jakýmsi moderním bezdrátovým rozhlasem.
Aby mohla obec získat na tento systém dotaci, musí splnit několik požadavků - především napojení do jednotného systému varování a vyrozumění s možností dálkového spuštění z operačního střediska nebo zajištění funkčnosti při výpadku elektrického napájení po dobu 72 hodin.

Ozvučné místo MIS


Některé systémy nabízejí další doplňkové funkce, jako je monitorování chemických veličin, využití přenosných domovních přijímačů nebo odesílání hlášení na web obce. Členové krizových štábů a vedení obce mohou do těchto systémů vstupovat také prostřednictvím svých mobilních telefonů.
V poslední době si můžeme na budovách některých obecních a městských úřadů všimnout LED panelů, zobrazujících datum a čas. I ty bývají součástí systému a slouží pro zobrazení varovné informace pro neslyšící.


Elektronické sirény

Dalším prvkem, který se v rámci těchto projektů instaluje poměrně často, jsou elektronické sirény. Ty na rozdíl od starších rotačních sirén dokážou přenášet i doplňkové verbální informace. Jsou vybaveny záložním napájením a umožňují odvysílat varovný signál i v případě výpadku dodávky elektrické energie.
Jejich výhodou v porovnání s bezdrátovým rozhlasem je vyšší akustický výkon, i když za cenu horší srozumitelnosti.
Tyto sirény jsou přímo napojeny na systém hasičského záchranného sboru a jsou tak funkční i při poruše MIS.


Lokální varovné systémy

Samotné sirény a informační systémy jsou závislé na povelu k jejich aktivaci. To nebývá problém na velkých vodních tocích, které jsou trvale monitorovány. Problém nastává především v horských oblastech a všude tam, kde hrozí bleskové povodně.
Proto jsou v rámci projektů OPŽP podporovány také lokální varovné systémy, skládající se ze srážkoměrů a hlásných profilů. Obě tato zařízení ukládají v pravidelných intervalech informace na webové stránky a při překročení limitních hodnot odesílají SMS na určená čísla.Shrnuto a podtrženo, prostřednictvím Operačního programu Životní prostředí se podařilo zlepšit možnosti varování obyvatel a to i v menších obcích, které neleží v zónách havarijního plánování. Otázkou samozřejmě je, v kolika z těchto obcí šlo prioritně o ochranu obyvatel a kde tím hlavním důvodem byla potřeba levně rekonstruovat rozhlas. Zamyslet bychom se mohli také nad tím, že ochrana proti povodním je prakticky jedinou možností, jak mohou obce získat dotaci na obecní rozhlas. Některé obce proto s pomocí konzultantských firem horko těžko hledaly sebemenší potůček v katastru obce a stavěly na něm hladinoměr, aby si projekt dokázaly zdůvodnit.

Autor: Michal Bareš | sobota 5.4.2014 12:25 | karma článku: 5.70 | přečteno: 246x

Další články blogera

Michal Bareš

Povinné očkování dobrovolných hasičů?

V poslední době toho bylo k vyhlášce o očkování proti infekčním nemocem napsáno mnoho. Rád bych se ale zastavil u jedné konkrétní skupiny osob, na kterou tato vyhláška přímo dopadá a přesto stojí stranou pozornosti.

14.12.2021 v 15:24 | Karma článku: 24.07 | Přečteno: 671 | Diskuse

Další články z rubriky Životní prostředí a ekologie

Helena Herynková

Zvířata a jejich pomoc

Každé setkání se zvířetem nás ovlivňuje a zanechá v nás nesmazatelnou stopu. Zda ale zvířata skutečně umějí léčit a přinést člověku tolik kýženou psychickou pohodu, to prozradí čtivá publikace Léčivá síla zvířat.

13.9.2023 v 11:48 | Karma článku: 3.76 | Přečteno: 96 | Diskuse

Jiří Kment

Likvidace stromů v parku Danuše Muzikářové

Developer chce nový obchodní komplex v centru Brna. Vzhledem k plánované velikosti objektu by mu 2 patra garáží pod objektem nestačily. Ale vedle je přece volná nezastavěná plocha, Park Danuše Muzikářové, dříve Park Rooseveltova.

11.9.2023 v 0:59 | Karma článku: 14.39 | Přečteno: 591 | Diskuse

Jan Tichý(Bnj)

Stačí nechat přírodu pracovat

O víkendu jsem si na zahradě opravdu máknul. Plánoval jsem to, ale dřív to nešlo (příliš vedro, příliš mokro). A co jsem to dělal? Odvozil jsem kolem poloviny kompostu.

4.9.2023 v 9:57 | Karma článku: 14.08 | Přečteno: 283 | Diskuse

Milan Šálek

Ministr Hladík podporuje větší likvidaci hmyzu

Ministr životního prostředí si stýská nad úbytkem hmyzu a zároveň připravuje cestu technologiím, které je budou ve větší míře likvidovat.

30.8.2023 v 22:10 | Karma článku: 25.02 | Přečteno: 377 | Diskuse

Kateřina Lhotská

Klimatická hysterie a klimatická rozvážnost

Všimli jste si, kolik v souvislosti se změnami klimatu přibývá poslední dobou radikalismu a hysterie? A racionální a klidná argumentace se naopak vytrácí? Přitom jde o tak závažné téma, že zachování si chladné hlavy je nezbytnost.

25.8.2023 v 9:01 | Karma článku: 45.71 | Přečteno: 5370 | Diskuse
Počet článků 147 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1111

Ředitel a zakladatel spolku Rescueinfo.

http://twitter.com/bares_michal

Radyvnouzi.cz VarujemeVas.cz

Cítím se jako vítěz, říká Brzobohatý. Manželé ukázali fotky ze svatby v Itálii

Ondřej Gregor Brzobohatý (40) a Daniela Brzobohatá (44) se pochlubili fotkami i zážitky z víkendové svatby. Muzikant a...

Až oči přecházejí. Jak vypadá jídlo z fast foodů na fotkách a v realitě

Nadýchané housky, šťavnaté hovězí, zelený salát a lahodně rozteklý sýr. Obrázky hamburgerů na reklamních fotografiích...

Helena Vondráčková si po pádu zlomila žebro. Léčit se bude doma

Helena Vondráčková (76) musela přeložit páteční koncert v Havlíčkově Brodě. Jak informoval její manžel Martin Michal...

Velmi mi to pomohlo, říká o plastice prsou herečka Aneta Krejčíková

Aneta Krejčíková (32), která nedávno zazářila v roli sekretářky Květy v seriálu Volha, promluvila o modelaci prsou i...

Dvacetileté babičky. Generace Z podlehla novému virálnímu trendu na sítích

Květovaná sukně, košile a na ní pletená vestička s divokým vzorem. Ještě donedávna jsme podobné kreace vídali maximálně...