Čtvrtek 1. června 2023, svátek má Laura
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 1. června 2023 Laura

T-mobile představil krizové SMS

28. 05. 2014 16:36:21
Společnost T-mobile u příležitosti Mezinárodního dne pohřešovaných dětí oznámila spuštění nové platformy pro komunikaci s veřejností v případě krizových situací.


Platforma, která zatím nese pracovní název Search&Rescue SMS (SAR SMS), umožní složkám integrovaného záchranného systému rozeslat hromadné SMS do konkrétní oblasti s vysokým rizikem ohrožení zdraví nebo života. Záchranáři tak prostřednictvím tohoto jedinečného systému mohou obratem informovat občany například o pátrání po pohřešovaném dítěti, ale také o požárech, povodních či dalších kritických situacích.

Jak T-mobile uvádí v tiskové zprávě, umožní tento systém oslovit během 3,5 minut až 10 000 zákazníků. Do budoucna navíc počítá i se zapojením dalších operátorů.
Systém by nejspíš ani nemusel narazit na zastánce soukromí, protože při jeho provozu nedochází k předávání polohy jednotlivých telefonů, ale naopak je informace předána všem telefonům v určité oblasti. K tomu se využívá informace o posledním radiovém kontaktu s buňkou.
Autorizovaný uživatel, nejčastěji pracovník operačního střediska některé ze složek IZS, se přihlásí ke speciální webové aplikaci, v níž zadá místo události, velikost oblasti a text samotné zprávy, která může obsahovat až 300 znaků. Následně se mu zobrazí počet dostupných mobilních telefonů a zprávu před jejím odesláním autorizuje obdobně, jako při používání internetového bankovnictví.


Využití při pohřešování dětí

Když v roce 2009 spouštělo Ministerstvo vnitra projekt „Národní koordinační mechanismus pátrání po pohřešovaných dětech“, mluvilo se o spolupráci s jednotlivými mobilními operátory a rozesílání SMS, resp. MMS zpráv v určeném okruhu. Toho jsme se však do dnešního dne nedočkali a celou situaci komplikovala řada právních, technických a finančních otázek.
Zdá se však, že SAR SMS by tuto záležitost konečně mohly vyřešit a to i navzdory mnohým komentářům, že pouhý textový popis dítěte je neefektivní. To je samozřejmě pravda, nicméně součástí této SMS může být hypertextový odkaz na databázi pátrání s aktuální fotografií. Obdobně to funguje při e-mailovém upozornění na „dítě v ohrožení“ a v době internetu v mobilu to nemusí představovat větší problém.

Doplněk varovného systému

Samotná myšlenka na využití SMS pro tísňové informování obyvatel není nová – už více než deset let využívají mnohá města a obce například službu SMS InfoKanál nebo pozdější SOSky Jihomoravského kraje.
Oproti těmto službám má představovaná novinka jednu zásadní výhodu. A sice, že nevyžaduje žádnou aktivitu ze strany obyvatel. Všechny do teď používané systémy totiž vyžadovaly předchozí registraci telefonního čísla do databáze příslušného městského nebo obecního úřadu. Že je to v praxi velká překážka se ukázalo například při nedávném požáru galvanovny v Lanškrouně, který nemá místní rozhlas a obyvatelům proto od roku 2008 nabízí možnost rozesílání varovných SMS zpráv. Přestože město tuto SMS rozeslalo, následně se snesla vlna kritiky na to, že většině obyvatel žádná zpráva nepřišla. A přijít ani nemohla, pokud se kdykoliv předtím do této bezplatné služby (nabízené i na úvodní stránce webu města) nezaregistrovali.
Například v Rudníku, který postihly loňské povodně, využívá SMS InfoKanál přibližně 500 z 2200 obyvatel. V krajském městě Ústí nad Labem, které se s povodněmi potýká poměrně často, to je zhruba 16% obyvatel.
Nadruhou stranu mají tyto systémy oproti nyní představovanému řešení jistou výhodu. Tou je možnost upozornění lidí, kteří nejsou fyzicky v dané oblasti, ale informace je pro ně důležitá. Může jít o majitele rekreačních objektů nebo příbuzné starých a nemocných lidí.

Pro praktické využití této služby si lze představit celou řadu situací, například varování před blížící se povodní nebo upozornění na únik nebezpečné látky. Své využití jistě může najít také v podmínkách Policie ČR. V zahraničí byl podobný systém využit třeba při nutnosti vyhlášení evakuace nebo v okolí šíleného střelce.

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Michal Bareš | středa 28.5.2014 16:36 | karma článku: 14.17 | přečteno: 712x

Další články blogera

Michal Bareš

Povinné očkování dobrovolných hasičů?

V poslední době toho bylo k vyhlášce o očkování proti infekčním nemocem napsáno mnoho. Rád bych se ale zastavil u jedné konkrétní skupiny osob, na kterou tato vyhláška přímo dopadá a přesto stojí stranou pozornosti.

14.12.2021 v 15:24 | Karma článku: 23.90 | Přečteno: 665 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Jiří Herblich

Kdo pochopí moudrost, pochopí i Boha

Jednání má další dějství, kolik jich ještě bude? Záleží na lidech co hledají, tito lidé jsou aktéry změny

1.6.2023 v 13:59 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 11 | Diskuse

David Vlk

Jak jsem vydělal první "Velké prachy."

Neměl jsem auto, telefon jsem sdílel spolu se sousední tiskárnou a faxovat se chodilo na poštu. Jo faxování, vy už vlastně dneska nevíte, co to bylo?

1.6.2023 v 9:53 | Karma článku: 23.75 | Přečteno: 628 | Diskuse

Jiří Herblich

Jednou se probudíte ze sna a tím snem se stane holá skutečnost, která vytryskne z Vás

Kdo pochopí moudrost pochopí i stvořitele, který se do moudrosti odívá jako my do šatů lidských.....

31.5.2023 v 13:49 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 35 | Diskuse

Zdeněk Bárta

Mrtvý chlapeček. Kdo za to může? OSPOD?

Smutný příběh z Mostu. Jen jeden z příběhů dětí žijících v morální a materiální bídě. Jejich smutný svět pro ně vytvářejí jejich rodiče. Alkoholici a fetky. Jeden z těchto příběhů skončil nejhůře jak mohl. Viníka mnozí hned našli.

31.5.2023 v 8:01 | Karma článku: 35.21 | Přečteno: 2685 | Diskuse

Zdeňka Ortová

Detonace z Lidic bude můj tatínek letos slyšet již po jednaosmdesáté

Podle dochovaných svědectví se mnozí lidičtí muži aktivně bránili, snažili se utéct a některé z Němců, kteří po nich stříleli, zranili.

31.5.2023 v 7:48 | Karma článku: 30.42 | Přečteno: 645 | Diskuse
Počet článků 147 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1109

Ředitel a zakladatel spolku Rescueinfo.

http://twitter.com/bares_michal

Radyvnouzi.cz VarujemeVas.cz

Kráska opustila armádu, aby se stala nejpřitažlivější řidičkou kamionu

Osmadvacetiletá Nicolle z Velké Británie si říká Trucker Baddie a je řidičkou kamionu. Dříve pracovala pro armádu, ale...

Sharon Stone se v 65 letech ukázala v plavkách. Sklízí obdiv i kritiku

Sharon Stone oslavila v březnu pětašedesáté narozeniny. Hollywoodská hvězda je pyšná na svou postavu a na Instagramu se...

Jsme na prahu epidemie srdečního selhání, vyléčit se nedá, říká kardiolog

Premium Zatímco infarkt zná každý, povědomí o srdečním selhání je malé. Často se mylně zaměňuje právě za infarkt či zástavu...

Podávám na Taťánu Kuchařovou žalobu za pomluvu, oznámil Brzobohatý

Ondřej Gregor Brzobohatý (40) oznámil, že se rozhodl podat žalobu za pomluvu na svou exmanželku Taťánu Kuchařovou (35)....

Dívčí idol z Terminátora je k nepoznání. Na rande s ex ukázal nové zuby

Edward Furlong (45) v roce 1991 zakusil, jak chutná sláva. V pouhých třinácti letech se tehdy objevil po boku Arnolda...