ČR kvůli Vrběticím požádala o aktivaci systému Copernicus

14. 12. 2014 12:57:48
Česká republika požádala prostřednictvím Generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru ČR v sobotu 6. prosince ve 12 hodin o aktivaci evropského programu pro monitorování životního prostředí a bezpečnosti Copernicus EMS. Co se pod tímto názvem skrývá?

V případě jakékoliv mimořádné události na velkém nebo nepřehledném území je nezbytnou podmínkou jejího zvládnutí získat přehled o situaci. K tomu je dnes využíváno různých prostředků, včetně leteckého snímkování nebo bezpilotních dronů. Jedním z těchto prostředků je také systém Copernicus, který přešel v roce 2012 do ostrého provozu a Česká republika je jeho součástí.

Bez názvu
Copernicus (dříve GMES) je evropský program pro monitorování životního prostředí a bezpečnosti, jehož cílem je poskytování včasných a přesných informací pro podporu rozhodování v této oblasti. Copernicus zajišťuje vlastní evropskou kapacitu pro pozorování Země a je považován za evropský příspěvek programu GEOSS.
Copernicus je program řízený uživateli, kterým je garantován plný a otevřený přístup k datům a informacím programu Copernicus.

Hlavními uživateli výstupů programu jsou orgány veřejné správy, které mohou na základě informací poskytovaných programem Copernicus lépe rozhodovat o otázkách z oblasti životního prostředí či pružně reagovat v případě přírodních katastrof a humanitárních krizí.

Jedním z účelů tohoto systému je právě podpora řešení krizových situací. Jednotlivé státy mají možnost požádat o aktivaci systému a získat aktuální snímky ze satelitů Sentinel.
V případě využití tzv. RUSH MODE, tedy urgentního požadavku, jsou první data k dispozici během několika málo hodin. Následně jsou orgánům krizového řízení k dispozici data ve formátu JPG, PDF a TIFF, včetně srovnávací mapy s pohledem na místo před vznikem události.

V minulosti Česká republika tento systém využila v roce 2013 při povodních a v průběhu cvičení RESTART 2013 v Pardubickém kraji.

Výstupy Copernicus vztažené k muničním skladům ve Vrběticích naleznete zde.

Další článek k tématu: Schůze sněmovny k Vrběticím ukázala bludy.

Autor: Michal Bareš | neděle 14.12.2014 12:57 | karma článku: 8.05 | přečteno: 647x

Další články blogera

Michal Bareš

Povinné očkování dobrovolných hasičů?

V poslední době toho bylo k vyhlášce o očkování proti infekčním nemocem napsáno mnoho. Rád bych se ale zastavil u jedné konkrétní skupiny osob, na kterou tato vyhláška přímo dopadá a přesto stojí stranou pozornosti.

14.12.2021 v 15:24 | Karma článku: 24.07 | Přečteno: 671 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Tomáš Břicháček

Korespondenční volba v kontextu aktuálních ohrožení demokracie

Demokracie dnes čelí mnoha výzvám. Tu je z ní ukusováno, tu je umlčována, tu si ji někdo přivlastňuje, tu ji někdo chce vylepšovat. Zavedení korespondenční volby by představovalo dodatečný destabilizační prvek.

2.3.2024 v 8:00 | Karma článku: 20.21 | Přečteno: 284 | Diskuse

Zdeněk Pokorný

úvaha : Hymna Česká ,Slovenská a Ruská.....určují povahu národa národní hymny ?

To se takhle sejde Rus ,Čech a Slovák :-).....Kdo jako první by vyhlásil válku , kdo jako první by se vzdal a dá se to vůbec poznat dle hymny ? Otázek mnoho ,ale odpověd si musí najít každý sám.

2.3.2024 v 6:34 | Karma článku: 9.08 | Přečteno: 251 | Diskuse

Bohumír Šimek

Co chceš? Anarchii? Totalitu?

Proč odmítáš vládu zvolenou ve svobodných, demokratických volbách? Stýská se ti po komunistech, po jejich fízlech poškozujících normální, solidní, pracovité české občany?

1.3.2024 v 23:05 | Karma článku: 30.20 | Přečteno: 1482 |

Tomáš Břicháček

Tento týden v EU (85)

Počet žádostí o azyl v EU byl v roce 2023 nejvyšší od migrační krize. Podle von der Leyenové EU musí v příštích letech výrazně posílit kapacitu svého obranného průmyslu. Dlouhodobý rozpočet EU na období 2021–2027 byl revidován.

1.3.2024 v 15:30 | Karma článku: 9.36 | Přečteno: 101 | Diskuse

Ivan Přikryl

Máte po přečtení článku pocit, že je starý již 9 let? Já ne!

Kdyby nešlo o vážnou věc, je to k smíchu. Politici, vždy převážně laici, vždy se zvolením stanou všeználky .Téměř bez výjimky od roku 1990 dodnes. Nevidí za hranice naší země a výsledek je jasný. Nedostupné bydlení.

1.3.2024 v 10:00 | Karma článku: 11.42 | Přečteno: 366 | Diskuse
Počet článků 147 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1114

Ředitel a zakladatel spolku Rescueinfo.

http://twitter.com/bares_michal

Radyvnouzi.cz VarujemeVas.cz

Bianca Censori šokovala Paříž odhaleným klínem, pokutě se však vyhnula

Architektka Bianca Censori (29), která je manželkou rapera Kanye Westa (46), opět šokovala veřejnost svými outfity. V...

Zemřela slovenská moderátorka, oblíbený byl její pořad, který pomáhal dětem

Zemřela moderátorka a logopedka slovenské dětské televizní stanice JOJko Lucia Palugyayová. Bylo jí 47 let. Na...

Nikdy jsem nebyla stydlivá, vzpomíná Heidi Janků na focení pro Luckyboy

Zpěvačka Heidi Janků (61) zavzpomínala na pobyt v Monaku, kam se přestěhovala kvůli práci svého manžela Iva Pavlíka. V...

Tělo se na ně neumí adaptovat. Studie odmítla vysoce zpracované potraviny

Není prostor na námitky. Pokud jste čekali na konečné postrčení, proč se opravdu vzdát vysoce zpracovaných potravin...

Princ William zrušil na poslední chvíli z osobních důvodů účast na akci

Britský princ William (41) odřekl svou účast na úterní vzpomínkové slavnosti na hradě Windsor. Na bohoslužbu za...