Využila Praha evropské dotace efektivně?

29. 12. 2014 17:08:58
Nejvyšší kontrolní úřad dnes vydal zprávu o výsledcích kontroly čerpání prostředků z programu Praha - Konkurenceschopnost. Jedním z projektů, na který kontroloři upozornili, je systém pro automatické informování a varování občanů Prahy prostřednictvím krátkých textových zpráv. Magistrát předpokládal, že po třech letech bude systém využívat 4 až 8 tisíc uživatelů. Ve skutečnosti se do systému informování a varování do konce třetího roku jeho fungování přihlásilo jen 444 uživatelů a náklady na každého z nich tak přesáhly 19 tisíc korun.

Praha samozřejmě není jediným městem, které se rozhodlo krizové SMS využívat. Používají je jak nejmenší obce, tak velká krajská města, přičemž k tomu využívají různých služeb. V případě Prahy je dodavatelem systému a následné 5 leté podpory společnost WV systems.

Praha není jediným městem, které se potýká s nezájmem obyvatel. Obdobně je tomu v mnoha jiných místech, kde obdobné služby zavedli. Příkladem může být Lanškroun, který letos v zimě postihl rozsáhlý požár galvanovny a kde následovala značná kritika z řad obyvatel, že nebyli informováni. Lanškroun přitom od roku 2008 nabízí možnost zasílání varovných SMS zpráv a kdo měl zájem, byl informován. Během samotného požáru se počet odběratelů SMS v Lanškrouně zvýšil o zhruba 200 uživatelů.
Obdobně například v Rudníku, který postihly loňské povodně, využívá SMS InfoKanál přibližně 500 z 2200 obyvatel a v Ústí nad Labem, které se s povodněmi potýká poměrně často, to je zhruba 16% obyvatel (květen 2014).

Mohli bychom tedy říci, že Praha pouze přecenila zájem obyvatel a je jistou "obětí" jejich nezájmu. To ale není pravda. Většina lidí přípravu na krizové situace podceňuje a cokoliv zavánějící prevencí je "zbytečné". Samozřejmě až do okamžiku, kdy se něco skutečně stane.
Nutno říci, že krizové SMS považuji za velmi dobrou službu. Otázka by ale měla znít, jak se Praha snaží zvýšit počet uživatel tohoto systému?

Hlavním místem, kde by občan na tuto službu měl narazit, je úvodní stránka webu města. V případě Prahy tomu tak ale není a první zmínka je až v menu "potřebuji řešit", kde se skrývá pod názvem ASIK. Komu kromě autorů projektu tato zkratka řekne, že jde o krizové SMS, je mi záhadou. Nicméně pojďme dál.

Úvodní strana

Rozklikneme záhadnou zkratku ASIK a dostaneme se na stránku "Automatizovaného systému informačních kampaní", který nabízí poskytování informací a výstražných bezpečnostních hlášení na území Hl. města Prahy.
Vybrat si můžeme z několika skupin:

Skupin je skutečně mnoho, ale žádná z nich nenabízí zasílání pouze krizových zpráv. Ty sice mohou být součástí skupiny "Magistrát" nebo "Život v Praze", ale obě tyto skupiny zároveň uvádějí zasílání běžných "nekrizových" zpráv a to až 15 týdně. Právě zahlcení nechtěnými informacemi je důvodem, proč mnoho lidí registraci do obdobných systémů odmítá.

Pokud by Praze něco pomohlo tyto problémy překonat, pak je to sjednocení těchto systémů (svůj má MČ Praha 1) a především zdůraznění využití pro krizové situace. Včetně výrazného odkazu na úvodní stránce, ukázky zaslaných SMS a vytvoření jedné skupiny, určené pouze pro naléhavé zprávy.
Do té doby bude celý systém působit dojmem předražené služby pro pár lidí, u které je krizové využití jen lákadlem v názvu při schvalování dotace.

Autor: Michal Bareš | pondělí 29.12.2014 17:08 | karma článku: 7.91 | přečteno: 323x

Další články blogera

Michal Bareš

Povinné očkování dobrovolných hasičů?

V poslední době toho bylo k vyhlášce o očkování proti infekčním nemocem napsáno mnoho. Rád bych se ale zastavil u jedné konkrétní skupiny osob, na kterou tato vyhláška přímo dopadá a přesto stojí stranou pozornosti.

14.12.2021 v 15:24 | Karma článku: 24.07 | Přečteno: 671 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Jan Lněnička

Odvody - konečně!

Konstruktivní návrh jak zařídit v případě ohrožení nebo války obvody. Plošné zavedení odvodů plánovalo Ministerstvo obrany již v roce 2015, poslanci se nějak nedohodli, nakonec to skončilo pouze u dobrovolných odvodů.

27.2.2024 v 19:49 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 58 | Diskuse

Miroslav Gruner

Jak velký je vlastně stupeň militarizace ruské a ukrajinské společnosti v této době?

V přepočtu na počet obyvatel má Ukrajina ve zbrani jen asi 2 - 3 násobek mužů než kolik byl mírový počet vojáků tehdejší České socialistické republiky před 35 roky, v době vrcholící studené války. A Rusko o 1/3 méně než my tehdy..

27.2.2024 v 16:02 | Karma článku: 12.37 | Přečteno: 275 | Diskuse

Tomáš Flaška

A proč Rusům a jejich příznivcům nenaservírovat jejich vlastní polívčičku?

Rusy dosazený gubernátor zabrané ukrajinské Záporožské oblasti Jevgenij Balický: „Vysídlili jsme velké množství rodin. Nebyl to snadný úkol. Deportovali jsme ty, kteří nějakým způsobem nepodporovali speciální vojenskou ...

27.2.2024 v 15:17 | Karma článku: 26.06 | Přečteno: 410 | Diskuse

Danka Štoflová

Vábnička na muže

Vábnička je nástroj napodobující zvuky samic v říji, vábí a přitahuje, nenechá nikoho na pochybách, že si báječně užije. Já jsem muže vábila, aniž bych to tušila, a to díky své genetické výbavě, která se zprvu nezdála nic moc.

27.2.2024 v 14:09 | Karma článku: 34.41 | Přečteno: 2087 |

Jakub Kouřil

Reportáž ze Saudské Arábie

Z výšky deseti kilometrů jsem pozoroval tvář pouště, a zatímco jsem se kochal, přerušila mě letuška otázkou: „Quzi nebo Maklubu?“ vypadala jako z pohádky o Šeherezádě. Černé vlasy, tmavé oči, čokoládová pleť...

27.2.2024 v 13:11 | Karma článku: 13.35 | Přečteno: 239 | Diskuse
Počet článků 147 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1114

Ředitel a zakladatel spolku Rescueinfo.

http://twitter.com/bares_michal

Radyvnouzi.cz VarujemeVas.cz

Útok moukou byl podvod. Bendigovi hrozí trest, že úřady zaměstnal zbytečně

Zpěvák Jan Bendig se nestal obětí útoku moukou, jak sám všude rozhlašoval. Celou událost s „pachatelem“ ve skutečnosti...

Dcera Vladimíra Ráže žije bez ruky. Protézu odložila po dvaceti letech

Veronika Rážová (43) je dcerou slavného českého herce Vladimíra Ráže. Narodila se bez levé horní končetiny. Za hendikep...

Bufet v Českém Krumlově se stal přes noc hitem. Zaujal řízkovým chlebíčkem

Fotografie chlebíčku na řízku obletěla na sociálních sítích během středečního dne téměř všechny skupiny. Tuto...

Jak uspokojit ženu? Odborníci vědí, jak na to. A za pokus to rozhodně stojí

„Přestože jsem po třicet let zkoumal ženskou psychiku, nejsem s to odpovědět na velkou, dosud nezodpovězenou otázku, co...

Prý vypadám jako chlap. Kritika na sítích mě ranila, přiznává Julia Robertsová

Julia Robertsová (56) je americká herečka a bývalá modelka, jejíž jméno a filmové role zná celý svět. Navzdory slávě se...