Čtvrtek 21. září 2023, svátek má Matouš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 21. září 2023 Matouš

Kdo má pravdu ve sporu ministra vnitra se starostou Uherského Brodu?

26. 02. 2015 10:42:11
Média od včerejšího dne žijí sporem ministra vnitra Milana Chovance se starostou Uherského Brodu a senátorem Patrikem Kunčarem.

Událost, která se stala v Uherském Brodu, vyvolala řadu otázek. Nebudu se zabývat tou nejčastější, tedy jak mohl střelec získat legální přístup ke zbrani. Jak ukázala minulost, střelná zbraň je v takovém případě jen jednou z možností a člověk v podobném stavu si bohužel poradí i bez ní - to předvedl dostatečně jasně Blažek ve Frenštátu, jemuž přesně dva roky a týden před touto tragédií stačil k podobně šílenému činu obyčejný plyn.

Další otázka, která se v souvislosti s touto tragédií objevila je právo na informace a jejich zveřejňování. Média od včerejšího dne žijí sporem ministra vnitra Milana Chovance se starostou Uherského Brodu a senátorem Patrikem Kunčarem.

Pan starosta opakovaně v rozhovorech zdůrazňuje, že žádné informace neprozradil a vycházel pouze z toho, co sdělila média. Skutečnost je ovšem taková, že informaci o muži ukrytém na toaletě "pustil" prostřednictvím médií on sám.
Během jednoho živého vstupu ČT 24 v rozmezí 14:12 až 14:15 stihl říct tyto výroky:
- uvnitř je střelec
- je možné, že drží rukojmí
- vím, že je tam manžel od mojí asistentky někde schovaný.
Policie přitom do objektu vnikla až kolem 14:30, tedy až po odvysílání zmíněného rozhovoru.

Ani v nejmenším nechci pana starostu kritizovat za to, co řekl. Byl v situaci, kterou žádný starosta v České republice dosud nezažil a ani na ni nemohl být připraven. Starostové sice po svém zvolení procházejí určitým školením, ale to bývá zaměřeno především na krizové řízení jako takové a nikoliv krizovou komunikaci.
Nikdo by se asi nemohl zlobit, pokud by tuto informaci pustil starosta nějaké malé vesničky s pár obvateli. Pan starosta se ale od něho liší tím, že je zároveň senátorem, členem Výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost a delegace Parlamentu České republiky do NATO.

Pan starosta má pravdu, že zodpovídá za bezpečnost svého města. Jsou to právě starostové, kdo například při povodních nařizují evakuaci, zajišťují evakuační střediska a místa nouzového ubytování nebo shání potřebnou pomoc.

V tomto případě ale nemohu souhlasit s jeho kritikou toho, že měl nedostatek informací. Otázka totiž je, k čemu by tyto informace využil (kromě poskytování rozhovorů), když celý zásah včetně velení probíhal v čistě policejní režii. Starosta obce v takovém případě narozdíl od třeba povodní nemá jak pomoci - myšleno v první fázi, kdy probíhá policejní zásah. Jeho práce nastává později, když je po všem.
Právě v této druhé fázi se pan starosta zachoval nejlépe, jak mohl. Ať už jde o svolání večerní schůze vedení města, zorganizování pietní akce nebo vyhlášení veřejné sbírky.

Pan starosta kritizoval, že mu policie neřekla, co smí říct a co ne. Nikdo ale přece po policii nemůže chtít, aby si v tak vypjaté situaci přizvala do štábu další lidi, jejichž pomoc není nutná, ale naopak by musela věnovat čas jejich poučování. Nelze se pak divit tomu, že do štábu pustí pouze toho, jehož přítomnost potřebuje. To by pak velitel zásahu mohl akci přerušit a jít poučovat starosty obcí, jejich kolegy z ORP, místostarosty a další skupiny lidí, které mohou kontaktovat média.

Pokud má z celého sporu vzejít nějaké ponaučení, které by mělo zamezit podobným konfliktům, pak to může být větší spolupráce policie s obcemi. Přítomnost zástupce města ve štábu, jak požaduje pan starosta, je dobrým řešením. Oním zástupcem by ovšem neměl být politik, ale zástupce města, který se krizovým řízením zabývá - zpravidla vedoucí krizového odboru, který bývá i tajemníkem bezpečnostní rady, případně šéf městské policie.

Rozhovor na ČT 24 v průběhu zásahu: http://www.ceskatelevize.cz/.../10101491767-.../215411058280224/

Edit. 13:32
Policie právě zveřejnila komunikaci mezi operačním střediskem a Městskou policií Uherský Brod. Podle ní informovalo operační středisko PČR městskou policii ve 12:45, tedy bezprostředně po přijetí informace a vyžádalo si součinnost.
Ve 12:59 dispečer integrovaného operačního střediska Uherské Hradiště opětovně informuje Městskou policii Uherský Brod, telefon přijímá žena (zřejmě sekretářka), která sdělila, že informace již mají a všichni již odjeli na místo události. Následně pak PČR žádala starostu, aby vyhlásil rozhlasem, že v blízkosti restaurace Družba probíhá zákrok policie .

Z výše uvedeného vyplývá, že PČR komunikovala okamžitě s MP a pan starosta sám říká, že měl informace právě přes MP. Jaké další informace tedy potřeboval, které neměla jeho MP?

Autor: Michal Bareš | čtvrtek 26.2.2015 10:42 | karma článku: 14.86 | přečteno: 848x

Další články blogera

Michal Bareš

Povinné očkování dobrovolných hasičů?

V poslední době toho bylo k vyhlášce o očkování proti infekčním nemocem napsáno mnoho. Rád bych se ale zastavil u jedné konkrétní skupiny osob, na kterou tato vyhláška přímo dopadá a přesto stojí stranou pozornosti.

14.12.2021 v 15:24 | Karma článku: 24.07 | Přečteno: 671 | Diskuse

Další články z rubriky Občanské aktivity

Stanislava Ševčíková

O důležitosti jídla v zařízeních pro seniory ... ale i jinde

Osobně mám lepší jídlo než doma i v nemocnici, kde si vždy upravím normy, ale ráda bych dnes pojednala o hodnotách, na kterých visí srdce. Také, hodnoty nebo jejich postupné odpírání může přehlušit "ano" k vlastnímu životu.

20.9.2023 v 12:25 | Karma článku: 15.64 | Přečteno: 395 | Diskuse

Zdenek Horner

Proč touží po Pinochetovi?

Milánkové si spletli kapitalismus s panstvím a snaží se mu vnutit totalitní prvky. A proč? Protože jejich bezradnost s vedením státu nachází východisko v konzervativně přirozeném neodpovědném okrádání občanů ve jménu ...

19.9.2023 v 21:37 | Karma článku: 29.99 | Přečteno: 618 | Diskuse

Stanislava Ševčíková

Příspěvek ke studiu schizofrenie - vlastní zkušenost

Můj bratr trpěl schizofrenií. Propukla u něj těsně po pádu komunismu, bylo mu 17 let. Bylo to a je dosud je, pro mě velké trauma, ale neuměla jsem mu pomoci. Když už jsem to uměla, umřel. Vyzkoušela jsem si, co tehdy prožíval.

17.9.2023 v 12:19 | Karma článku: 12.99 | Přečteno: 398 | Diskuse

Zdenek Horner

Jak snadno zařídit, aby dějepisáři nebyli neumětelové.

Naprosto podporuji nekonečné obavy rodičů o to, co uslyší jejich děti zase zítra ráno ve škole v hodinách dějepisu. U ostatních předmětů to tak nehrozí, protože člověk musí vědět, co je hrdobec, vyjmenuje, že je to ...

11.9.2023 v 22:32 | Karma článku: 30.91 | Přečteno: 768 | Diskuse

Stanislava Ševčíková

Reflexe konference Zviditelněme neviditelné pořádané organizací Nora 17. srpna 2023

V polovině srpna byla v Brně realizována zajímavá a nenápadná konference organizace Nora s názvem Zviditelněme neviditelné.

6.9.2023 v 14:47 | Karma článku: 4.42 | Přečteno: 116 | Diskuse
Počet článků 147 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1111

Ředitel a zakladatel spolku Rescueinfo.

http://twitter.com/bares_michal

Radyvnouzi.cz VarujemeVas.cz

Cítím se jako vítěz, říká Brzobohatý. Manželé ukázali fotky ze svatby v Itálii

Ondřej Gregor Brzobohatý (40) a Daniela Brzobohatá (44) se pochlubili fotkami i zážitky z víkendové svatby. Muzikant a...

Až oči přecházejí. Jak vypadá jídlo z fast foodů na fotkách a v realitě

Nadýchané housky, šťavnaté hovězí, zelený salát a lahodně rozteklý sýr. Obrázky hamburgerů na reklamních fotografiích...

Helena Vondráčková si po pádu zlomila žebro. Léčit se bude doma

Helena Vondráčková (76) musela přeložit páteční koncert v Havlíčkově Brodě. Jak informoval její manžel Martin Michal...

Velmi mi to pomohlo, říká o plastice prsou herečka Aneta Krejčíková

Aneta Krejčíková (32), která nedávno zazářila v roli sekretářky Květy v seriálu Volha, promluvila o modelaci prsou i...

Dvacetileté babičky. Generace Z podlehla novému virálnímu trendu na sítích

Květovaná sukně, košile a na ní pletená vestička s divokým vzorem. Ještě donedávna jsme podobné kreace vídali maximálně...