Správa hmotných rezerv pořídí 150 nových rodinných stanů

27. 02. 2015 12:55:19
Česká republika patří mezi ty státy, které mají poměrně rozsáhle řešenu problematiku evakuace a nouzového ubytování. Přestože základní myšlenkou a snahou v případě mimořádných událostí je zajistit nouzové ubytování v zděných objektech (ubytovny, tělocvičny, školy), mohou nastat případy, kdy tyto kapacity nedostačují.

V takových situacích přichází na řadu dočasné ubytování v polních podmínkách, které je možno zajistit několika způsoby. V první řadě jednotlivé hasičské záchranné sbory krajů disponují přibližně od roku 2008 kontejnery nouzového přežití, které mohou být použity pro krátkodobé ubytování. Každý z nich umožňuje zajištění základních potřeb až pro 50 osob a jeho součástí je vytápěný nafukovací stan.

V případě rozsáhlých událostí, jako jsou povodně, mohou krizové orgány rozhodnout o vybudování materiální základny hromadné pomoci. Tu si lze představit jako samostatné "městečko", skládající se z několika ubytovacích stanů vojenského typu a sociálních zařízení včetně sprch v dalších stanech. Celková kapacita těchto základen přesahuje 1000 osob a další kapacitou pak disponuje Armáda ČR.

Určitým problémem tohoto typu ubytování je narušení soukromí evakuovaných osob, kdy v jednom stanu pobývá kolem deseti osob. Se zajímavým řešením proto přichází Správa státních hmotných rezerv. Ta v těchto dnech vyhlásila výběrové řízení na dodání 150 kusů rodinných stanů pro nouzové ubytování v případě krizových situací.

Má se jednat o tunelové dvouplášťové stany s vnější konstrukcí a kapacitou pro 5 ubytovaných osob a možností rozdělení na dvě ložnice.
Každý z těchto stanů bude mít rozměry 350 - 450 cm x 470 - 600 cm a ubytovaným osobám poskytne ochranu před deštěm do 4000 mm vodního sloupce.

Zároveň s tím plánují pořídit další vybavení pro přežití jednotlivců - 1000 spacích pytlů, 450 skládacích lůžek a lehátek a 1000 izolačních podložek. Veškeré potřeby včetně stanů budou určeny pro bezplatné poskytnutí evakuovaným občanům po vyhlášení krizového stavu.

Autor: Michal Bareš | pátek 27.2.2015 12:55 | karma článku: 8.39 | přečteno: 637x

Další články blogera

Michal Bareš

Povinné očkování dobrovolných hasičů?

V poslední době toho bylo k vyhlášce o očkování proti infekčním nemocem napsáno mnoho. Rád bych se ale zastavil u jedné konkrétní skupiny osob, na kterou tato vyhláška přímo dopadá a přesto stojí stranou pozornosti.

14.12.2021 v 15:24 | Karma článku: 24.07 | Přečteno: 671 | Diskuse

Další články z rubriky Životní prostředí a ekologie

Vašek Brynda

Co je eko kůže a proč je pravá kůže ekologičtější?

Není to tak dávno, kdy se na trhu objevily pojmy, jako je eko kůže a veganská kůže. Mnoho lidí znejistělo a začalo považovat pravou kůži za neekologickou, a naopak slepě opěvovat tyto nové materiály. Jak je to ale skutečně?

19.2.2024 v 13:03 | Karma článku: 22.40 | Přečteno: 416 | Diskuse

Helena Herynková

Pohled do historie Země jako apel do budoucnosti

Dobrodružná cesta napříč časem do dávno zaniklých ekosystémů Země, která může pomoci rozpohybovat dnešek a zajistit lepší budoucnost. Svou náruč otevírají Dávné světy, aby nás poučily.

18.2.2024 v 14:56 | Karma článku: 3.07 | Přečteno: 78 | Diskuse

Rudolf Pekař

Kvetou podléšky!

Vyšel jsem si na malou procházku po okolí a v průběhu mé cesty jsem byl svědkem pozoruhodného jevu. V únorovém chladu se z trávy začaly vynořovat drobné prvotiny prvního letošního jaterníku podléšky.

17.2.2024 v 14:43 | Karma článku: 8.10 | Přečteno: 190 | Diskuse

Helena Herynková

Srdce včelařky patří úlu

Hledání vlastní cesty a lásky k přírodě. Objevování krásy včelařství, síly a oddanosti včelí komunity. Příběh jednoho neobyčejného roku ve společnosti včel přináší Srdce včely má pět komor.

31.1.2024 v 13:09 | Karma článku: 5.49 | Přečteno: 104 | Diskuse

Jan Bartoň

Když se z turistiky stane sběr odpadu

Většinu víkendů, pokud to počasí jen trochu dovolí, trávíme se ženou na pěších výletech v dosahu našeho bydliště. V sobotu 27.ledna jsme tak zamířili na hrad Helfenburk u Úštěku.

30.1.2024 v 8:00 | Karma článku: 28.80 | Přečteno: 566 | Diskuse
Počet článků 147 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1114

Ředitel a zakladatel spolku Rescueinfo.

http://twitter.com/bares_michal

Radyvnouzi.cz VarujemeVas.cz

Útok moukou byl podvod. Bendigovi hrozí trest, že úřady zaměstnal zbytečně

Zpěvák Jan Bendig se nestal obětí útoku moukou, jak sám všude rozhlašoval. Celou událost s „pachatelem“ ve skutečnosti...

Dcera Vladimíra Ráže žije bez ruky. Protézu odložila po dvaceti letech

Veronika Rážová (43) je dcerou slavného českého herce Vladimíra Ráže. Narodila se bez levé horní končetiny. Za hendikep...

Bufet v Českém Krumlově se stal přes noc hitem. Zaujal řízkovým chlebíčkem

Fotografie chlebíčku na řízku obletěla na sociálních sítích během středečního dne téměř všechny skupiny. Tuto...

Jak uspokojit ženu? Odborníci vědí, jak na to. A za pokus to rozhodně stojí

„Přestože jsem po třicet let zkoumal ženskou psychiku, nejsem s to odpovědět na velkou, dosud nezodpovězenou otázku, co...

Prý vypadám jako chlap. Kritika na sítích mě ranila, přiznává Julia Robertsová

Julia Robertsová (56) je americká herečka a bývalá modelka, jejíž jméno a filmové role zná celý svět. Navzdory slávě se...