Čtvrtek 21. září 2023, svátek má Matouš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 21. září 2023 Matouš

Traumateam ČR vyráží do Nepálu. Jaká je jeho historie?

28. 04. 2015 16:41:10
Vláda České republiky včera schválila uvolnění částky 20 miliónů Kč a rozhodla, že do Nepálu pošle Traumateam ČR. Jak tento tým pracuje a kdo ho tvoří?

Traumateam ČR je mobilním posilovým zdravotnickým útvarem určeným k poskytování chirurgické, traumatologické a resuscitační a specializované péče poraněným a postiženým na místě hromadného neštěstí nebo katastrofy v rámci mezinárodní humanitární pomoci v zahraničí, tzv. předsunutá zdravotnická jednotka. Byl vytvořen ve spolupráci Ministerstva zdravotnictví ČR, MV-generálního ředitelství HZS ČR a Fakultní nemocnice Brno.

Předmětem jeho činnosti je ošetření zraněných přisunutých na místo rozvinutí týmu, včetně péče resuscitační, předoperační a krátkodobé pooperační péče (do 3 dnů). Personálním složením a materiálním vybavením je určen k nasazení a činnosti jak ve stavebních objektech – nejlépe ve zdravotnických zařízeních, tak poblíž místa hromadného neštěstí nebo katastrofy v provizorních podmínkách ve stanech.
Jeho prostřednictvím realizuje Česká republika zapojování ČR do mezinárodních záchranných operací a mezinárodní závazky v rámci EU, OSN a NATO v ochraně proti živelným a jiným katastrofám.

Kromě toho může být část týmu využita také v případě vyslání velkých záchranných jednotek ČR do zahraničí (například vyprošťovací USAR tým), kdy poskytuje pomoc členům těchto jednotek.

Traumateam ČR má za sebou již poměrně dlouhou historii. Vznikl pod vedením MUDr. Petra Zelníčka, CSc. v roce 1987 při Úrazové nemocnici Brno a od té doby absolvoval několik ostrých akcí.
Tu první hned v roce 1987, kdy byl poslán do občanskou válkou zmítané Nikaraguy. Opakovaně pomáhal také obětem zemětřesení v Arménii nebo Íránu.

Pákistán 2005

Zatím poslední praktické nasazení tohoto týmu se uskutečnilo v roce 2005, kdy spolu s USAR týmem HZS a vojenskými zdravotníky vyrazil zachraňovat zraněné po zemětřesení v Pákistánu.
Celkem 18 dní působil v městě Rawalakot, kde lékaři a záchranáři ošetřili 900 pacientů a provedli 33 větších operací.
Žádný z pacientů týmu nezemřel a za tuto svoji misi si zasloužil cenu Zlatý záchranářský kříž v kategorii „Nejlepší humanitární čin roku 2005 mimo území ČR“. Stejné ocenění, ale tentokrát v kategorii „Přínos pro záchranářství“, získal in memoriam i jeho zakladatel MUDr. Petr Zelníček, CSc., který tým připravoval i na jeho vyslání do Pákistánu, kam však již sám neodletěl.

O kvalitách českého traumatýmu svědčí mimo jiné to, že od roku 1997 je zařazen v registru Úřadu pro koordinaci humanitárních záležitostí OSN v Ženevě, od roku 2004 mezi týmy Rady EU pro civilní krizové situace a od roku 2005 do systému pohotovostních sil OSN v New Yorku.

Současný výjezd traumatýmu do Nepálu je zároveň prvním výjezdem pod patronací Fakultní nemocnice Brno. V roce 2008 totiž byla Úrazová nemocnice Brno převedena na město a Ministerstvo zdravotnictví jí proto odejmulo správu TT ČR. Po několika letech jednání mezi ministerstvem a FN Brno a FN Hradec Králové byl v roce 2010 traumatým ustaven právě v brněnské fakultní nemocnici.

Moduly civilní ochrany

Evropská Komise v roce 2004 v reakci na stále častěji se vyskytující mimořádné události rozhodla o vytvoření Modulů civilní ochrany, které budou tvořit jednotlivé členské státy. Těch je celkem 17, přičemž Česká republika jich poskytuje rovných 7.

  • 2x modul pro vyhledávání a záchranné práce ve městech ve středně těžkých podmínkách (MUSAR)
  • 1x modul pro vyhledávání a záchranné práce ve městech v těžkých podmínkách (HUSAR)
  • 1x modul pro velkokapacitní čerpání vody (HCP)
  • 1x modul chemické, biologické, radiologické a nukleární detekce a odběr vzorků (CBRNDET)
  • 1x modul pro povodňové záchranné práce s pomocí člunů (FRB)
  • 1x modul předsunuté zdravotnické jednotky (AMP)

Posledním z jmenovaných modulů je právě Traumateam ČR. Ten je oficiálně vytvořen jako modul č. 7 – předsunutá zdravotnická jednotka, která je připravena k odjezdu nejpozději do 12 hodin po přijetí nabídky poskytnutí pomoci a schopná zásahu 1 hodinu po příjezdu na místo.

O jeho zařazení do přehledu sil a prostředků členských států EU CESIS požádalo Ministerstvo vnitra v roce 2012 a 4. ledna 2013 byl do této databáze oficiálně zařazen jako modul AMP (Advanced medical post). Své schopnosti prokázal ještě týž měsíc v Dánsku při cvičení MODEX FALCK, které simulovalo zemětřesení ve fiktivní zemi Euland.

Personálně ho tvoří 2 zdravotnické týmy na 12 hodinové směny, z nichž každou zajišťují třídící lékař nebo sestra, dále lékař a sestra pro intenzivní péči, lékař a dvě sestry pro pacienty mimo ohrožení života a jedna sestra zajišťující odsun pacientů. Zdravotnický tým doplňuje další pomocný personál.V tomto složení dokáže roztřídit nejméně 20 pacientů za hodinu a každý den stabilizovat 50 pacientů, zajistit ošetření 100 pacientů s lehčími zraněními a stabilizované pacienty připravit na přesun do zdravotnického zařízení ke konečnému ošetření.Kromě tohoto modulu může po dovybavení operačním stolem a personálním posílením fungovat také jako modul č. 8 – předsunutá zdravotnická jednotka s chirurgií. Za tímto účelem také získal v minulém roce milionovou dotaci a do budoucna ministerstvo plánuje jeho certifikaci.

Materiální zabezpečení

Protože v zemi postižené katastrofou bývá kritický nedostatek prakticky všeho, je TT ČR soběstačný po dobu minimálně 96 hodin a veze s sebou kompletní vybavení pro činnost na dobu 14 dní.

Kompletní vybavení v rozsahu modulu 7 i částečně modulu 8 jsou zabaleny a od roku 2011 uloženy v objektu Skladovacího a opravárenského zařízení HZS ČR ve Zbirohu, odkud jsou v případě potřeby vozidly HZS převezeny do místa potřeby (zpravidla letiště Praha). Zdravotnickými prostředky a léky se členové týmu vybavují až před konkrétní cestou ve FN Brno, podle konkrétní situace a typu modulu.

Logistické zázemí pro členy Traumateamu ČR zajišťuje HZS ČR, jehož příslušníci se vždy účastní výjezdu týmu a zajišťují ubytovací, sanitární i stravovací část a stavbu stanů.

Česká republika samozřejmě není jedinou zemí, která poskytuje pomoc Nepálu:

Autor: Michal Bareš | úterý 28.4.2015 16:41 | karma článku: 11.46 | přečteno: 602x

Další články blogera

Michal Bareš

Povinné očkování dobrovolných hasičů?

V poslední době toho bylo k vyhlášce o očkování proti infekčním nemocem napsáno mnoho. Rád bych se ale zastavil u jedné konkrétní skupiny osob, na kterou tato vyhláška přímo dopadá a přesto stojí stranou pozornosti.

14.12.2021 v 15:24 | Karma článku: 24.07 | Přečteno: 671 | Diskuse

Další články z rubriky Životní prostředí a ekologie

Helena Herynková

Zvířata a jejich pomoc

Každé setkání se zvířetem nás ovlivňuje a zanechá v nás nesmazatelnou stopu. Zda ale zvířata skutečně umějí léčit a přinést člověku tolik kýženou psychickou pohodu, to prozradí čtivá publikace Léčivá síla zvířat.

13.9.2023 v 11:48 | Karma článku: 3.76 | Přečteno: 96 | Diskuse

Jiří Kment

Likvidace stromů v parku Danuše Muzikářové

Developer chce nový obchodní komplex v centru Brna. Vzhledem k plánované velikosti objektu by mu 2 patra garáží pod objektem nestačily. Ale vedle je přece volná nezastavěná plocha, Park Danuše Muzikářové, dříve Park Rooseveltova.

11.9.2023 v 0:59 | Karma článku: 14.39 | Přečteno: 591 | Diskuse

Jan Tichý(Bnj)

Stačí nechat přírodu pracovat

O víkendu jsem si na zahradě opravdu máknul. Plánoval jsem to, ale dřív to nešlo (příliš vedro, příliš mokro). A co jsem to dělal? Odvozil jsem kolem poloviny kompostu.

4.9.2023 v 9:57 | Karma článku: 14.08 | Přečteno: 283 | Diskuse

Milan Šálek

Ministr Hladík podporuje větší likvidaci hmyzu

Ministr životního prostředí si stýská nad úbytkem hmyzu a zároveň připravuje cestu technologiím, které je budou ve větší míře likvidovat.

30.8.2023 v 22:10 | Karma článku: 25.02 | Přečteno: 377 | Diskuse

Kateřina Lhotská

Klimatická hysterie a klimatická rozvážnost

Všimli jste si, kolik v souvislosti se změnami klimatu přibývá poslední dobou radikalismu a hysterie? A racionální a klidná argumentace se naopak vytrácí? Přitom jde o tak závažné téma, že zachování si chladné hlavy je nezbytnost.

25.8.2023 v 9:01 | Karma článku: 45.71 | Přečteno: 5370 | Diskuse
Počet článků 147 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1111

Ředitel a zakladatel spolku Rescueinfo.

http://twitter.com/bares_michal

Radyvnouzi.cz VarujemeVas.cz

Cítím se jako vítěz, říká Brzobohatý. Manželé ukázali fotky ze svatby v Itálii

Ondřej Gregor Brzobohatý (40) a Daniela Brzobohatá (44) se pochlubili fotkami i zážitky z víkendové svatby. Muzikant a...

Až oči přecházejí. Jak vypadá jídlo z fast foodů na fotkách a v realitě

Nadýchané housky, šťavnaté hovězí, zelený salát a lahodně rozteklý sýr. Obrázky hamburgerů na reklamních fotografiích...

Helena Vondráčková si po pádu zlomila žebro. Léčit se bude doma

Helena Vondráčková (76) musela přeložit páteční koncert v Havlíčkově Brodě. Jak informoval její manžel Martin Michal...

Velmi mi to pomohlo, říká o plastice prsou herečka Aneta Krejčíková

Aneta Krejčíková (32), která nedávno zazářila v roli sekretářky Květy v seriálu Volha, promluvila o modelaci prsou i...

Dvacetileté babičky. Generace Z podlehla novému virálnímu trendu na sítích

Květovaná sukně, košile a na ní pletená vestička s divokým vzorem. Ještě donedávna jsme podobné kreace vídali maximálně...