Čtvrtek 21. září 2023, svátek má Matouš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 21. září 2023 Matouš

Zajištění nouzového přežití v praxi

13. 05. 2015 8:14:01
Co si představit pod pojmem "evakuace", to ví asi každý. Co ale následuje dál a jak je zajištěno nouzové přežití evakuovaných obyvatel?

Nouzové přežití představuje řadu opatření, která snižují vliv mimořádné události na zasažené obyvatelstvo. Zahrnout do něho můžeme nejen náhradní nebo nouzové ubytování, ale také zásobování vodou a potravinami a distribuci humanitární pomoci. Jak tohle vše probíhá v praxi?

Článek vznikl pro www.radyvnouzi.cz a popisuje proto situaci v Pardubicích. Většina informací je ale platná pro celou ČR.

Soupravy pro rychlou pomoc

Pro prvotní pomoc disponuje Hasičský záchranný sbor Pardubického kraje (HZS Pak) celkem 11 soupravami nouzového přežití k okamžitému použití (pro 20 osob), které jsou uloženy na požárních stanicích. Součástí těchto souprav je náhradní oblečení a prostředky pro konzumaci stravy.

Další 4 soupravy k následnému použití (pro 50 osob) jsou uloženy ve skladech jednotlivých územních odborů HZS. Obsahují základní oblečení, přikrývky, lehátka a základní hygienické potřeby, umožňují dovoz, ohřev a výdej teplých nápojů a jednoduché stravy.

Tyto soupravy je možné použít jak přímo na místě události, tak v evakuačních střediscích a místech náhradního ubytování. V případě potřeby krátkodobé evakuace (např. požár), kdy je předpokládaný návrat v řádu několika málo hodin, může být jako dočasné přístřeší pro obyvatele využit autobus, přistavený na místo zásahu. Od roku 2012 disponuje HZS Pak vlastním evakuačním autobusem, který je vybavený minikuchyňkou pro ohřev potravy, chladničkou, kotvícími úchyty pro transport vozíčkáře a zdravotnickými nosítky.

Kontejner nouzového přežití

Dalším prostředkem, který může být použit při nutnosti evakuace osob, je Kontejner nouzového přežití. Ten je umístěn na požární stanici v Pardubicích a obsahuje wc, sprchu a malou kuchyň (lednice 200l, mikrovlnná trouba, sklokeramická deska, varné konvice). Jeho součástí je také velký nafukovací stan s nezávislým topením, elektrocentrála, osvětlovací balón a několik lavic a stolů.
Pro přímou pomoc až 50 evakuovaným osobám jsou k dispozici přikrývky, jednorázové nádobí a základní potraviny a hygienické prostředky.

Přestože k nouzovému přežití tento kontejner naštěstí zatím nemusel být použit, využili ho hasiči již při několika zásazích, kdy poskytoval zázemí pro zasahující jednotky. Poprvé tomu tak bylo v roce 2011 při požáru skládky pneumatik ve Skutči a poté o několik let později při nálezu cvičné letecké munice v Pardubicích.

Prostředky obcí

Dalším materiálem pro nouzové přežití disponují také některé obce a především obce s rozšířenou působností. Pro správní obvod ORP Pardubice má oddělení krizového řízení Magistrátu města Pardubic vytvořený sklad s prostředky pro řešení krizových situací a pro zajištění nouzového přežití.

Uvedeny jsou pouze vybrané prostředky. Dalšími materiálem disponují také místní humanitární organizace, které v okolí působí a mají vlastní humanitární sklady.

Pro samotné ubytování evakuovaných osob má město vytipováno a zajištěno několik míst nouzového ubytování. Kromě škol se jedná například také o kryt civilní ochrany, který je pro tyto účely připraven a o jehož využití se mluvilo v roce 2012 v souvislosti s ubytováním bezdomovců v době silných mrazů.
Další materiál pro nouzové přežití mohou orgány krizového řízení zajistit prostřednictvím plánů nezbytných dodávek, které umožní získat přehled disponibilních zdrojů na daném správním území a následně je vyžadovat podle zákona o krizovém řízení.

Materiální základna humanitární pomoci

V předchozích částech byly zmíněny prostředky pro nouzové přežití řádově desítek občanů. Nejen při rozsáhlých povodních však může dojít k situaci, kdy bude nutné evakuovat mnohem více osob – například při povodních v létě roku 2002 jich bylo přibližně 225 tisíc.

V těchto případech může Hasičský záchranný sbor na žádost krizového štábu rozhodnout o vybudování Materiální základny humanitární pomoci. Představit si ji můžeme jako plně soběstačné stanové městečko s kapacitou 150 osob, pro které zajišťuje zabezpečení základních životních potřeb (ubytování, příprava a výdej stravy, ošacení). Těchto základen vlastní HZS celkem 7 pro 1050 osob. Armáda ČR je schopna tuto kapacitu navýšit o dalších 1500 osob.
Je ale nutné vzít v úvahu, že toto nouzové ubytování v „polních podmínkách“ je krajní řešení a přichází na řadu až po vyčerpání kapacity škol, tělocvičen a podobně.

V Pardubickém kraji byla tato základna vybudována při cvičení HUMANITÁRNÍ POMOC 2012 na letišti v Poličce.

Autor: Michal Bareš | středa 13.5.2015 8:14 | karma článku: 11.24 | přečteno: 937x

Další články blogera

Michal Bareš

Povinné očkování dobrovolných hasičů?

V poslední době toho bylo k vyhlášce o očkování proti infekčním nemocem napsáno mnoho. Rád bych se ale zastavil u jedné konkrétní skupiny osob, na kterou tato vyhláška přímo dopadá a přesto stojí stranou pozornosti.

14.12.2021 v 15:24 | Karma článku: 24.07 | Přečteno: 671 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Ladislav Jakl

Poslední generace

Pokud se neudělá něco zásadního proti dosavadním trendům, jsme poslední generací. Další už nepřijdou, protože nastane konec světa. Nechceme být poslední generací, proto musíme burcovat.

21.9.2023 v 16:04 | Karma článku: 27.62 | Přečteno: 383 | Diskuse

Jan Tichý(Bnj)

Babí léto

Je taková rozlučka s létem. Přichází podzimní rovnodennost. Stěhovaví ptáci už odlétli nebo se chystají, začíná se barvit listí na stromech a některé lístky už padají na zem.

21.9.2023 v 14:57 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 76 | Diskuse

Jan Vavřík

Jak správně pohřbít svého psa aneb Bez policajta ani jámu!

Ne, můj boxer je stále tady. Ale mému kamarádovi před krátkým časem jeho čtyřicetikilový miláček zemřel. Proto se rozhodl, že jej pohřbí na místě, kam chodili nejčastěji. Nic divného, řeknete si, ale proč se zásahovkou?

20.9.2023 v 21:13 | Karma článku: 37.17 | Přečteno: 3044 |

Jan Klar

Poplatky ČT a ČRo je holý masochismus

Vynechám Českou televizi a její angažovanou bezduchost (zejména ve zpravodajství a publicistice) a napíšu něco o rozhlasu, na něhož platím taktéž povinné poplatky.

20.9.2023 v 11:52 | Karma článku: 32.64 | Přečteno: 780 | Diskuse

Šárka Razýmová

Doba ohluchlá

Taky vám život přijde čím dál tím hlasitější? Umlčujeme pochybnosti o sobě samých, planeta volá o pomoc, ozývají se stárnoucí klouby a celé davy si na telefonu zamilovaly funkci hlasitého odposlechu. Z toho aby jeden ohluchl.

20.9.2023 v 11:26 | Karma článku: 28.71 | Přečteno: 2973 | Diskuse
Počet článků 147 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1111

Ředitel a zakladatel spolku Rescueinfo.

http://twitter.com/bares_michal

Radyvnouzi.cz VarujemeVas.cz

Cítím se jako vítěz, říká Brzobohatý. Manželé ukázali fotky ze svatby v Itálii

Ondřej Gregor Brzobohatý (40) a Daniela Brzobohatá (44) se pochlubili fotkami i zážitky z víkendové svatby. Muzikant a...

Až oči přecházejí. Jak vypadá jídlo z fast foodů na fotkách a v realitě

Nadýchané housky, šťavnaté hovězí, zelený salát a lahodně rozteklý sýr. Obrázky hamburgerů na reklamních fotografiích...

Helena Vondráčková si po pádu zlomila žebro. Léčit se bude doma

Helena Vondráčková (76) musela přeložit páteční koncert v Havlíčkově Brodě. Jak informoval její manžel Martin Michal...

Velmi mi to pomohlo, říká o plastice prsou herečka Aneta Krejčíková

Aneta Krejčíková (32), která nedávno zazářila v roli sekretářky Květy v seriálu Volha, promluvila o modelaci prsou i...

Dvacetileté babičky. Generace Z podlehla novému virálnímu trendu na sítích

Květovaná sukně, košile a na ní pletená vestička s divokým vzorem. Ještě donedávna jsme podobné kreace vídali maximálně...