Krajští hasiči v Pardubicích představili novou techniku

31. 08. 2015 14:04:49
Během srpna si hasiči po celé České republice slavnostně převzali do užívání novou techniku, která byla spolufinancována ze strukturálních fondů Evropské unie, konkrétně z Integrovaného operačního programu.

Jednalo se o techniku pořízenou z projektů operace Technika, technologie a prostředky Hasičského záchranného sboru České republiky pro efektivní zásah.

V Pardubickém kraji tuto techniku představili hasiči v pondělí 31. srpna za účasti vedení HZS Pardubického kraje, plk. Mgr. Jana Švejdara, ředitele Krajského ředitelství policie Pardubického kraje a ing. Aleše Boňatovského, vedoucího oddělení krizového řízení Pardubického kraje.

K představení toho bylo skutečně mnoho – celkem 68 kusů techniky v částce přesahující 11 milionů korun:

 • Velitelský automobil, 6 kusů – slouží pro zvýšení mobility velitele zásahu při řízení zásahu v terénu. Umístění automobilu na: stanicích Chrudim, Seč, Pardubice, Svitavy, Polička, Ústí nad Orlicí
 • Dopravní automobil, 2 kusy – zvyšuje přepravní kapacitu HZS kraje s cílem optimalizovat přepravu osob při záchranných pracích a rovněž přepravu příslušníků HZS ČR, kteří na místě zásahu provádějí záchranné práce. Umístění je na stanicích Pardubice a Svitavy
 • Užitkový automobil, 1 kus – zvyšuje mobilitu HZS kraje při zabezpečení týlových pracích jednotek PO na místě zásahu ve složitém terénu. Užitkový automobil bude sloužit hasičům na stanici v Žamberku
 • Nezávislý digitální opakovač IDR, 1 kusů – zvyšuje kvalitu spojení na místě zásahu v radiové digitální síti velitele zásahu. Umístění je na stanici Pardubice.
 • Tlakové lahve, 30 kusů – zvyšují bezpečnost práce na místě zásahu HZS kraje na mimořádnou událost, a to zvýšením technické úrovně ochranných prostředků – tlakových lahví izolačních dýchacích přístrojů. Tlakové lahve budou sloužit na stanicích v Chrudimi 5 ks, Pardubicích 8 ks, Svitavách 12 ks, Ústí nad Orlicí 1 ks, Žamberku 4 ks
 • Protichemický ochranný oděv typ 1a, 17 kusů – zajišťuje reakci HZS kraje na široké spektrum mimořádných událostí typu úniku nebezpečných látek se současným zvýšením bezpečnosti práce na místě zásahu a pro zvýšení účinnosti zásahu hasičů na místě zásahu zvýšením variability druhů materiálů používaných protichemických oděvů. Umístění: stanice Chrudim 4 ks, Pardubice 4 ks, Svitavy 5 ks, Ústí nad Orlicí 2 ks, Vysoké Mýto 2 ks
 • Mobilní infračervený spektrometr FTIR, 1 kus, zvyšuje kvalitu při detekci nebezpečných látek s dopadem na efektivitu zásahových opatření při haváriích nebezpečných látek spojených s úniky do životního prostředí. Umístění na stanici Pardubice.
 • Termokamera pro hasiče, 5 kusů – zvyšuje kvalitu záchranných prací a hašení požáru. Umístění na stanicích Chrudim, Pardubice, Svitavy, Ústí nad Orlicí a Vysoké Mýto
 • Těžká vyprošťovací sada na dopravní nehody, 5 kusů – zvyšuje kvalitu záchranných pracích jednotek HZS kraje při záchraně osob při těžkých dopravních nehodách s použitím výkonné techniky a prostředků požární ochrany. Silnice I/35 je jednou z nejvytíženějších silnic v Pardubickém kraji. Hasiči na tuto komunikaci téměř denně vyjíždějí k těžkým a mnohdy i tragickým nehodám. Ty poslední se udály minulý týden. Okamžitá pomoc hasičů je v této oblasti nutná. Hasičské stanice, které se nacházejí poblíž této frekventované silnice, byly vybaveny zcela novými vyprošťovacími sadami. Jsou to tedy stanice Holice, Vysoké Mýto, Litomyšl, Svitavy a Moravská Třebová.

V Integrovaném operačním programu bylo na projekty operace Efektivní zásah v rámci celé České republiky vyčleněno 255 mil. korun a jsou spolufinancovány v poměru 85 % způsobilých nákladů ze strukturálních fondů Evropské unie a 15 % způsobilých nákladů z národních zdrojů, tedy státního rozpočtu.

HZS Pardubického kraje výrazně rozšířil své vybavení z prostředků evropských fondů už v předchozích letech, kdy byl zapojen do dvou dalších projektů:

 • Pořízení moderní techniky a technologií HZS Pardubického kraje pro zvýšení kvality řešení mimořádných událostí
  V rámci tohoto projektu hasiči získali 4 cisternové automobilové stříkačky, automobilový žebřík se záchrannou výškou 37 m, velitelsko-spojový automobil určený jako mobilní pracoviště velitele zásahu a technický automobil lehké hmotnostní kategorie určený pro zásah při haváriích způsobených únikem nebezpečných látek do životního prostředí.
 • Zvýšení akceschopnosti HZS Pardubického kraje pro záchranné a likvidační práce při živelních pohromách
  Tento „povodňový“ projekt pomohl krajským hasičům k pořízení nákladního automobilu pro potřeby evakuace osob, nakladače pro potřeby nakládání kusového materiálu a sypkých hmot a zemní práce, požárního kontejnerového nosiče s nákladním kontejnerem k přepravě kusového materiálu a sypkých hmot při provádění záchranných prací v podmínkách živelních pohrom a evakuačního autobusu pro evakuaci a přepravu osob z postiženého území do nouzových míst pro ubytování.

Další fotografie naleznete na www.radyvnouzi.cz.

Autor: Michal Bareš | pondělí 31.8.2015 14:04 | karma článku: 7.60 | přečteno: 258x

Další články blogera

Michal Bareš

Povinné očkování dobrovolných hasičů?

V poslední době toho bylo k vyhlášce o očkování proti infekčním nemocem napsáno mnoho. Rád bych se ale zastavil u jedné konkrétní skupiny osob, na kterou tato vyhláška přímo dopadá a přesto stojí stranou pozornosti.

14.12.2021 v 15:24 | Karma článku: 24.07 | Přečteno: 671 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Vladimir Danicek

Umělá inteligence není umělá a už vůbec ne inteligence píseň a báseň pro Xavera

Ano, ano čtete dobře, umělá inteligence není v zásadě vůbec žádná inteligence a už vůbec ne umělá. Můj starší syn to trefně nazval „actual stupidity“, neboli skutečná blbost.

27.2.2024 v 20:00 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 79 | Diskuse

Helena Vlachová

Pokud jde o demokracii, je na tom naše země nejlépe z postkomunistických zemí

Zatím nebyl zpracován demokratický index za rok 2023. Četla jsem výsledek demokracie za rok 2022, v němž naše země zaujala 25. pozici, z postkomunistických zemí je nejlepší. S výjimkou pobaltských zemí.

27.2.2024 v 18:11 | Karma článku: 7.17 | Přečteno: 124 | Diskuse

Martin Irein

Helena a jiná historická překvapení

Je všeobecně známo, že ne vše, co se v historii lidstva kdy a kde odehrálo, se vešlo do učebnic či do sbírky pověstí, kterou sepsal starý fousáč Eda Petiška.

27.2.2024 v 16:07 | Karma článku: 7.30 | Přečteno: 137 | Diskuse

Ladislav Kratochvíl

Pozor na vedlejší účinky léků

Je až neuvěřitelné, jaké mohou mít léky vedlejší účinky. Přesvědčil jsem se o tom na vlastní kůži. Divím se, že to nebylo uvedeno v obalovém letáku.

27.2.2024 v 7:47 | Karma článku: 12.58 | Přečteno: 521 | Diskuse

Josef Ulman

Jak nám Ukrajinci sebrali důchody

Názory si nejsou rovnocenné. A ani nemohou být, pokud jeden vychází z faktů a druhý z pocitů. Minulý týden vyšel na nejmenovaném konkurenčním serveru článek ohledně nákladů na sociální dávky ukrajinských uprchlíků.

26.2.2024 v 15:55 | Karma článku: 35.45 | Přečteno: 5890 | Diskuse
Počet článků 147 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1114

Ředitel a zakladatel spolku Rescueinfo.

http://twitter.com/bares_michal

Radyvnouzi.cz VarujemeVas.cz

Útok moukou byl podvod. Bendigovi hrozí trest, že úřady zaměstnal zbytečně

Zpěvák Jan Bendig se nestal obětí útoku moukou, jak sám všude rozhlašoval. Celou událost s „pachatelem“ ve skutečnosti...

Dcera Vladimíra Ráže žije bez ruky. Protézu odložila po dvaceti letech

Veronika Rážová (43) je dcerou slavného českého herce Vladimíra Ráže. Narodila se bez levé horní končetiny. Za hendikep...

Bufet v Českém Krumlově se stal přes noc hitem. Zaujal řízkovým chlebíčkem

Fotografie chlebíčku na řízku obletěla na sociálních sítích během středečního dne téměř všechny skupiny. Tuto...

Jak uspokojit ženu? Odborníci vědí, jak na to. A za pokus to rozhodně stojí

„Přestože jsem po třicet let zkoumal ženskou psychiku, nejsem s to odpovědět na velkou, dosud nezodpovězenou otázku, co...

Prý vypadám jako chlap. Kritika na sítích mě ranila, přiznává Julia Robertsová

Julia Robertsová (56) je americká herečka a bývalá modelka, jejíž jméno a filmové role zná celý svět. Navzdory slávě se...