Kdo zaspal 14 let?

23. 10. 2015 13:14:25
Dlouhá léta existovalo v Československu, respektive České republice, několik varovných signálů - katastrofa, nebezpečí zátopové vlny a všeobecná výstraha. To se změnilo v listopadu 2001, kdy byly tyto signály zrušeny.

Od té doby si obyvatelé nemusí pamatovat několik různých signálů, ale stačí jim znát jeden jediný, který varuje před nebezpečím - všeobecnou výstrahu.

Poslechněte si všeobecnou výstrahu

Tento 140 sekund trvající kolísavý signál nahradil všechny ostatní varovné signály a bývá používán vždy, kdy může dojít nebo již došlo k ohrožení životů a zdraví obyvatel v důsledku mimořádné události, například havárie s únikem nebezpečných látek nebo povodně.
Kromě všeobecné výtrahy sice existují další dva signály (zkouška sirén a požární poplach), které ale mají svůj specifický význam a nejsou určeny pro veřejnost.

Uplynulo 14 let a signál všeobecná výstraha by měl být zapsán hluboko v povědomí nás všech, kdo v České republice žijeme. Měl, ale není...
Co je však horší, že za 14 let tuto změnu nezaznamenaly ani některé úřady, které na svých internetových stránkách zveřejňují zastaralé informace. Jde přitom o jedno z důležitých míst, kde veřejnost tyto informace hledá.

Příkladem budiž Žatec. Město s necelými 20 tisíci obyvatel, které je obcí s rozšířenou působností a zajišťuje tedy některé úkoly ochrany obyvatel pro další obce ve své působnosti.
Město má krásně zpracovaný web, kde nechybí hned na úvodní stránce odkaz "krizové řízení" a pod ním pak "návody pro chování v mimořádných situacích". Kéž by i ostatní obce a města měly tyto informace tak dobře dostupné a ne ukryté někde hluboko v menu.

Až potud by bylo vše v pořádku. Dokud se nepodíváme na kapitolu "způsoby oznamování mimořádné události".

Město v této kapitole uvádí, že je třeba si ujasnit, co který signál znamená. To je pravda, nesměl by ovšem následovat přehled signálů, které od roku 2001 již neexistují. Takto může návštěvník městského webu získat přesvědčení, že každoměsíční zkouška sirén vlastně varuje před nebezpečím. Průběh signálu by tomu odpovídal.

Žatec v tom ale není rozhodně sám. Například město Roztoky na svém webu píše, že v případě úniku nebezpečné látky bude pomocí sirén vyhlášen signál KATASTROFA. Naštěstí alespoň neuvádí, jak takový signál vypadá. Obec Bílá pak pro změnu uvádí všechny tyto zrušené signály a přidává zvony nebo údery na kolejnici.

Co je možná ještě nebezpečnější, tyto zastaralé informace se dozvídají i žáci a studenti ve školách. Jeden příklad za všechny - Základní škola Kaplice v rámci Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost vytvořila výukové materiály pro nejrůznější předměty a umístila je na vyukovematerialy.cz, kde jsou k dispozici i dalším školám. V kapitole Výchova k občanství pro 7. ročník obsahují stejné a neplatné informace, jako v předchozích případech.

Nevím, odkud autor těchto výukových materiálů čepral informace. Klidně se ale mohlo stát, že to bylo z knihy "První pomoc: Pracovní sešit pro SZŠ a zdravotnická lycea - 2., doplněné vydání", kterou v roce 2012 vydalo nakladatelství Grada. Ta uvádí, že "v současnosti v ČR existují tři varovné signály". Byla by to pravda, pokud by kniha vyšla o jedenáct let dříve.

Jak je vidět, informací o systému varování obyvatel je na internetu i v tištěných publikacích velké množství. Ne všechny jsou ale aktuální. I to byl jeden z důvodů, proč jsme spustili web zaměřený jen a pouze na tuto problematiku.

Autor: Michal Bareš | pátek 23.10.2015 13:14 | karma článku: 15.64 | přečteno: 570x

Další články blogera

Michal Bareš

Povinné očkování dobrovolných hasičů?

V poslední době toho bylo k vyhlášce o očkování proti infekčním nemocem napsáno mnoho. Rád bych se ale zastavil u jedné konkrétní skupiny osob, na kterou tato vyhláška přímo dopadá a přesto stojí stranou pozornosti.

14.12.2021 v 15:24 | Karma článku: 24.07 | Přečteno: 671 | Diskuse

Další články z rubriky Občanské aktivity

Zdenek Horner

František (chci) Mír toho času papež

Svého času bylo pro mne dogma o neomylnosti papeže důvodem k ochladnutí vůči katolicismu. Dnes se však cítím s papežem v jedné řadě. Život neustále přináší výzvy k zamyšlení a sebereflexi, z nějž může vzejít čisté nad nejčistější.

27.2.2024 v 7:07 | Karma článku: 15.99 | Přečteno: 260 | Diskuse

Zdenek Horner

Netanjahuův plán pro uspořádání na Palestinských územích

Způsob a doba podání moc nenahrává úspěchu v izraelském plánování neonového protektorátu nad Palestinou. Myslím, že se bude těžko vysvětlovat, že demilitarizace a deradikalizace není velmi příbuzná s denacifikací a ...

23.2.2024 v 18:13 | Karma článku: 14.48 | Přečteno: 327 | Diskuse

Zdenek Horner

Kým čím jsou nyní Palestinci a kým čím budou?

Podle izraelských politických teorií a prohlášení nejsou Palestinci národ. Možná to netvrdí všichni, ale v Izraeli nyní vládně tato klika. Její šéf již víckrát zopakoval, že odmítá dvojí státnost Izraele vedle Palestiny.

20.2.2024 v 21:54 | Karma článku: 11.37 | Přečteno: 342 | Diskuse

Zdenek Horner

Co dělá Izrael dobře

Je čas na změnu. Stále si myslím, že každý by měl začít sám u sebe. Leckdy předpokládáme, že některé věci jsou samozřejmé a že každý musí přece vědět, jaké mám obecné postoje. Prostor jednoho blogu ke konkrétnímu problému ...

18.2.2024 v 1:08 | Karma článku: 16.53 | Přečteno: 354 | Diskuse

Zdenek Horner

Neantisemitská kritika Izraele

Svou kritikou nebo vznášením otázek rozhodně nekritizuji obranu Iraele proti terorismu či dalšímu ohrožení z kterékoli strany. Kritizuji ovšem, když se Izrael stává sám agresorem případně zapomíná na lidskost záměrnými akcemi.

17.2.2024 v 0:32 | Karma článku: 14.53 | Přečteno: 345 | Diskuse
Počet článků 147 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1114

Ředitel a zakladatel spolku Rescueinfo.

http://twitter.com/bares_michal

Radyvnouzi.cz VarujemeVas.cz

Útok moukou byl podvod. Bendigovi hrozí trest, že úřady zaměstnal zbytečně

Zpěvák Jan Bendig se nestal obětí útoku moukou, jak sám všude rozhlašoval. Celou událost s „pachatelem“ ve skutečnosti...

Dcera Vladimíra Ráže žije bez ruky. Protézu odložila po dvaceti letech

Veronika Rážová (43) je dcerou slavného českého herce Vladimíra Ráže. Narodila se bez levé horní končetiny. Za hendikep...

Bufet v Českém Krumlově se stal přes noc hitem. Zaujal řízkovým chlebíčkem

Fotografie chlebíčku na řízku obletěla na sociálních sítích během středečního dne téměř všechny skupiny. Tuto...

Jak uspokojit ženu? Odborníci vědí, jak na to. A za pokus to rozhodně stojí

„Přestože jsem po třicet let zkoumal ženskou psychiku, nejsem s to odpovědět na velkou, dosud nezodpovězenou otázku, co...

Prý vypadám jako chlap. Kritika na sítích mě ranila, přiznává Julia Robertsová

Julia Robertsová (56) je americká herečka a bývalá modelka, jejíž jméno a filmové role zná celý svět. Navzdory slávě se...