Čtvrtek 1. června 2023, svátek má Laura
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 1. června 2023 Laura

Kdo zaspal 14 let?

23. 10. 2015 13:14:25
Dlouhá léta existovalo v Československu, respektive České republice, několik varovných signálů - katastrofa, nebezpečí zátopové vlny a všeobecná výstraha. To se změnilo v listopadu 2001, kdy byly tyto signály zrušeny.

Od té doby si obyvatelé nemusí pamatovat několik různých signálů, ale stačí jim znát jeden jediný, který varuje před nebezpečím - všeobecnou výstrahu.

Poslechněte si všeobecnou výstrahu

Tento 140 sekund trvající kolísavý signál nahradil všechny ostatní varovné signály a bývá používán vždy, kdy může dojít nebo již došlo k ohrožení životů a zdraví obyvatel v důsledku mimořádné události, například havárie s únikem nebezpečných látek nebo povodně.
Kromě všeobecné výtrahy sice existují další dva signály (zkouška sirén a požární poplach), které ale mají svůj specifický význam a nejsou určeny pro veřejnost.

Uplynulo 14 let a signál všeobecná výstraha by měl být zapsán hluboko v povědomí nás všech, kdo v České republice žijeme. Měl, ale není...
Co je však horší, že za 14 let tuto změnu nezaznamenaly ani některé úřady, které na svých internetových stránkách zveřejňují zastaralé informace. Jde přitom o jedno z důležitých míst, kde veřejnost tyto informace hledá.

Příkladem budiž Žatec. Město s necelými 20 tisíci obyvatel, které je obcí s rozšířenou působností a zajišťuje tedy některé úkoly ochrany obyvatel pro další obce ve své působnosti.
Město má krásně zpracovaný web, kde nechybí hned na úvodní stránce odkaz "krizové řízení" a pod ním pak "návody pro chování v mimořádných situacích". Kéž by i ostatní obce a města měly tyto informace tak dobře dostupné a ne ukryté někde hluboko v menu.

Až potud by bylo vše v pořádku. Dokud se nepodíváme na kapitolu "způsoby oznamování mimořádné události".

Město v této kapitole uvádí, že je třeba si ujasnit, co který signál znamená. To je pravda, nesměl by ovšem následovat přehled signálů, které od roku 2001 již neexistují. Takto může návštěvník městského webu získat přesvědčení, že každoměsíční zkouška sirén vlastně varuje před nebezpečím. Průběh signálu by tomu odpovídal.

Žatec v tom ale není rozhodně sám. Například město Roztoky na svém webu píše, že v případě úniku nebezpečné látky bude pomocí sirén vyhlášen signál KATASTROFA. Naštěstí alespoň neuvádí, jak takový signál vypadá. Obec Bílá pak pro změnu uvádí všechny tyto zrušené signály a přidává zvony nebo údery na kolejnici.

Co je možná ještě nebezpečnější, tyto zastaralé informace se dozvídají i žáci a studenti ve školách. Jeden příklad za všechny - Základní škola Kaplice v rámci Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost vytvořila výukové materiály pro nejrůznější předměty a umístila je na vyukovematerialy.cz, kde jsou k dispozici i dalším školám. V kapitole Výchova k občanství pro 7. ročník obsahují stejné a neplatné informace, jako v předchozích případech.

Nevím, odkud autor těchto výukových materiálů čepral informace. Klidně se ale mohlo stát, že to bylo z knihy "První pomoc: Pracovní sešit pro SZŠ a zdravotnická lycea - 2., doplněné vydání", kterou v roce 2012 vydalo nakladatelství Grada. Ta uvádí, že "v současnosti v ČR existují tři varovné signály". Byla by to pravda, pokud by kniha vyšla o jedenáct let dříve.

Jak je vidět, informací o systému varování obyvatel je na internetu i v tištěných publikacích velké množství. Ne všechny jsou ale aktuální. I to byl jeden z důvodů, proč jsme spustili web zaměřený jen a pouze na tuto problematiku.

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Michal Bareš | pátek 23.10.2015 13:14 | karma článku: 15.64 | přečteno: 570x

Další články blogera

Michal Bareš

Povinné očkování dobrovolných hasičů?

V poslední době toho bylo k vyhlášce o očkování proti infekčním nemocem napsáno mnoho. Rád bych se ale zastavil u jedné konkrétní skupiny osob, na kterou tato vyhláška přímo dopadá a přesto stojí stranou pozornosti.

14.12.2021 v 15:24 | Karma článku: 23.90 | Přečteno: 665 | Diskuse

Další články z rubriky Občanské aktivity

Zdenek Horner

Smutná podstata války na Ukrajině

Málo se uvažuje sebekriticky, zdali se dalo válce zabránit. Na počátku všeho stojí uznání či neuznání postoje protistrany. Dochází k němu nenápadně a má samozřejmě tragické důsledky srovnatelné s přírodní katastrofou.

1.6.2023 v 13:18 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 61 | Diskuse

Zdenek Horner

Kdo vyhrál válku v Afghánistánu?

Malá bezmocná, chudá země převážně situovaná v horách. Legální vláda několikrát poražena na hlavu. Vnitřní teror fanatických stoupenců. A kdo a jak tam vládne dnes? Vítězové nebo poražení? A kdo je kdo?

30.5.2023 v 14:34 | Karma článku: 28.32 | Přečteno: 568 | Diskuse

Zdenek Horner

Po pokusu o pomluvu malý pokus o domluvu

Polemika s živlem typu Trčálek není možná. Na pošklebky a různé fantazie jsem si u něj skoro zvykl, ale nehodlám si zvykat na jeho pokusy o pomluvu. Na takové výpady je nutno reagovat, protože mlčení může být považováno za souhlas

23.5.2023 v 3:46 | Karma článku: 34.14 | Přečteno: 806 | Diskuse

Zdenek Horner

Je Henry Kissinger dezolát?

Nepochybně je. Sic se jeho aktuální dezolátní názor zjevil na první straně nejpravicovějšího tisku, nebyl na něj, na nikoho z šiřitelů, vydán zatykač za překročení zákona o nevyprovokovaném konfliktu mezi Ruskem a Ukrajinou.

21.5.2023 v 5:10 | Karma článku: 43.53 | Přečteno: 4473 | Diskuse

Zdenek Horner

Diktátor je vlastně jen další monarcha

Diletantismus, zejména ten ideologicky záměrný, je jasnou dezinformací. Má jen zakrýt nesmyslnost tvrzení veselými kulisami jakési noblesy. Každý kult osobnosti je chybný. Vždy někde někteří netrpělivě čekají na odchod ...

9.5.2023 v 13:45 | Karma článku: 20.11 | Přečteno: 306 | Diskuse
Počet článků 147 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1109

Ředitel a zakladatel spolku Rescueinfo.

http://twitter.com/bares_michal

Radyvnouzi.cz VarujemeVas.cz

Kráska opustila armádu, aby se stala nejpřitažlivější řidičkou kamionu

Osmadvacetiletá Nicolle z Velké Británie si říká Trucker Baddie a je řidičkou kamionu. Dříve pracovala pro armádu, ale...

Sharon Stone se v 65 letech ukázala v plavkách. Sklízí obdiv i kritiku

Sharon Stone oslavila v březnu pětašedesáté narozeniny. Hollywoodská hvězda je pyšná na svou postavu a na Instagramu se...

Jsme na prahu epidemie srdečního selhání, vyléčit se nedá, říká kardiolog

Premium Zatímco infarkt zná každý, povědomí o srdečním selhání je malé. Často se mylně zaměňuje právě za infarkt či zástavu...

Podávám na Taťánu Kuchařovou žalobu za pomluvu, oznámil Brzobohatý

Ondřej Gregor Brzobohatý (40) oznámil, že se rozhodl podat žalobu za pomluvu na svou exmanželku Taťánu Kuchařovou (35)....

Dívčí idol z Terminátora je k nepoznání. Na rande s ex ukázal nové zuby

Edward Furlong (45) v roce 1991 zakusil, jak chutná sláva. V pouhých třinácti letech se tehdy objevil po boku Arnolda...