Čtvrtek 21. září 2023, svátek má Matouš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 21. září 2023 Matouš

Kdo zaspal 14 let?

23. 10. 2015 13:14:25
Dlouhá léta existovalo v Československu, respektive České republice, několik varovných signálů - katastrofa, nebezpečí zátopové vlny a všeobecná výstraha. To se změnilo v listopadu 2001, kdy byly tyto signály zrušeny.

Od té doby si obyvatelé nemusí pamatovat několik různých signálů, ale stačí jim znát jeden jediný, který varuje před nebezpečím - všeobecnou výstrahu.

Poslechněte si všeobecnou výstrahu

Tento 140 sekund trvající kolísavý signál nahradil všechny ostatní varovné signály a bývá používán vždy, kdy může dojít nebo již došlo k ohrožení životů a zdraví obyvatel v důsledku mimořádné události, například havárie s únikem nebezpečných látek nebo povodně.
Kromě všeobecné výtrahy sice existují další dva signály (zkouška sirén a požární poplach), které ale mají svůj specifický význam a nejsou určeny pro veřejnost.

Uplynulo 14 let a signál všeobecná výstraha by měl být zapsán hluboko v povědomí nás všech, kdo v České republice žijeme. Měl, ale není...
Co je však horší, že za 14 let tuto změnu nezaznamenaly ani některé úřady, které na svých internetových stránkách zveřejňují zastaralé informace. Jde přitom o jedno z důležitých míst, kde veřejnost tyto informace hledá.

Příkladem budiž Žatec. Město s necelými 20 tisíci obyvatel, které je obcí s rozšířenou působností a zajišťuje tedy některé úkoly ochrany obyvatel pro další obce ve své působnosti.
Město má krásně zpracovaný web, kde nechybí hned na úvodní stránce odkaz "krizové řízení" a pod ním pak "návody pro chování v mimořádných situacích". Kéž by i ostatní obce a města měly tyto informace tak dobře dostupné a ne ukryté někde hluboko v menu.

Až potud by bylo vše v pořádku. Dokud se nepodíváme na kapitolu "způsoby oznamování mimořádné události".

Město v této kapitole uvádí, že je třeba si ujasnit, co který signál znamená. To je pravda, nesměl by ovšem následovat přehled signálů, které od roku 2001 již neexistují. Takto může návštěvník městského webu získat přesvědčení, že každoměsíční zkouška sirén vlastně varuje před nebezpečím. Průběh signálu by tomu odpovídal.

Žatec v tom ale není rozhodně sám. Například město Roztoky na svém webu píše, že v případě úniku nebezpečné látky bude pomocí sirén vyhlášen signál KATASTROFA. Naštěstí alespoň neuvádí, jak takový signál vypadá. Obec Bílá pak pro změnu uvádí všechny tyto zrušené signály a přidává zvony nebo údery na kolejnici.

Co je možná ještě nebezpečnější, tyto zastaralé informace se dozvídají i žáci a studenti ve školách. Jeden příklad za všechny - Základní škola Kaplice v rámci Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost vytvořila výukové materiály pro nejrůznější předměty a umístila je na vyukovematerialy.cz, kde jsou k dispozici i dalším školám. V kapitole Výchova k občanství pro 7. ročník obsahují stejné a neplatné informace, jako v předchozích případech.

Nevím, odkud autor těchto výukových materiálů čepral informace. Klidně se ale mohlo stát, že to bylo z knihy "První pomoc: Pracovní sešit pro SZŠ a zdravotnická lycea - 2., doplněné vydání", kterou v roce 2012 vydalo nakladatelství Grada. Ta uvádí, že "v současnosti v ČR existují tři varovné signály". Byla by to pravda, pokud by kniha vyšla o jedenáct let dříve.

Jak je vidět, informací o systému varování obyvatel je na internetu i v tištěných publikacích velké množství. Ne všechny jsou ale aktuální. I to byl jeden z důvodů, proč jsme spustili web zaměřený jen a pouze na tuto problematiku.

Autor: Michal Bareš | pátek 23.10.2015 13:14 | karma článku: 15.64 | přečteno: 570x

Další články blogera

Michal Bareš

Povinné očkování dobrovolných hasičů?

V poslední době toho bylo k vyhlášce o očkování proti infekčním nemocem napsáno mnoho. Rád bych se ale zastavil u jedné konkrétní skupiny osob, na kterou tato vyhláška přímo dopadá a přesto stojí stranou pozornosti.

14.12.2021 v 15:24 | Karma článku: 24.07 | Přečteno: 671 | Diskuse

Další články z rubriky Občanské aktivity

Stanislava Ševčíková

O důležitosti jídla v zařízeních pro seniory ... ale i jinde

Osobně mám lepší jídlo než doma i v nemocnici, kde si vždy upravím normy, ale ráda bych dnes pojednala o hodnotách, na kterých visí srdce. Také, hodnoty nebo jejich postupné odpírání může přehlušit "ano" k vlastnímu životu.

20.9.2023 v 12:25 | Karma článku: 15.65 | Přečteno: 396 | Diskuse

Zdenek Horner

Proč touží po Pinochetovi?

Milánkové si spletli kapitalismus s panstvím a snaží se mu vnutit totalitní prvky. A proč? Protože jejich bezradnost s vedením státu nachází východisko v konzervativně přirozeném neodpovědném okrádání občanů ve jménu ...

19.9.2023 v 21:37 | Karma článku: 29.99 | Přečteno: 619 | Diskuse

Stanislava Ševčíková

Příspěvek ke studiu schizofrenie - vlastní zkušenost

Můj bratr trpěl schizofrenií. Propukla u něj těsně po pádu komunismu, bylo mu 17 let. Bylo to a je dosud je, pro mě velké trauma, ale neuměla jsem mu pomoci. Když už jsem to uměla, umřel. Vyzkoušela jsem si, co tehdy prožíval.

17.9.2023 v 12:19 | Karma článku: 12.99 | Přečteno: 398 | Diskuse

Zdenek Horner

Jak snadno zařídit, aby dějepisáři nebyli neumětelové.

Naprosto podporuji nekonečné obavy rodičů o to, co uslyší jejich děti zase zítra ráno ve škole v hodinách dějepisu. U ostatních předmětů to tak nehrozí, protože člověk musí vědět, co je hrdobec, vyjmenuje, že je to ...

11.9.2023 v 22:32 | Karma článku: 30.91 | Přečteno: 768 | Diskuse

Stanislava Ševčíková

Reflexe konference Zviditelněme neviditelné pořádané organizací Nora 17. srpna 2023

V polovině srpna byla v Brně realizována zajímavá a nenápadná konference organizace Nora s názvem Zviditelněme neviditelné.

6.9.2023 v 14:47 | Karma článku: 4.42 | Přečteno: 116 | Diskuse
Počet článků 147 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1111

Ředitel a zakladatel spolku Rescueinfo.

http://twitter.com/bares_michal

Radyvnouzi.cz VarujemeVas.cz

Cítím se jako vítěz, říká Brzobohatý. Manželé ukázali fotky ze svatby v Itálii

Ondřej Gregor Brzobohatý (40) a Daniela Brzobohatá (44) se pochlubili fotkami i zážitky z víkendové svatby. Muzikant a...

Až oči přecházejí. Jak vypadá jídlo z fast foodů na fotkách a v realitě

Nadýchané housky, šťavnaté hovězí, zelený salát a lahodně rozteklý sýr. Obrázky hamburgerů na reklamních fotografiích...

Helena Vondráčková si po pádu zlomila žebro. Léčit se bude doma

Helena Vondráčková (76) musela přeložit páteční koncert v Havlíčkově Brodě. Jak informoval její manžel Martin Michal...

Velmi mi to pomohlo, říká o plastice prsou herečka Aneta Krejčíková

Aneta Krejčíková (32), která nedávno zazářila v roli sekretářky Květy v seriálu Volha, promluvila o modelaci prsou i...

Dvacetileté babičky. Generace Z podlehla novému virálnímu trendu na sítích

Květovaná sukně, košile a na ní pletená vestička s divokým vzorem. Ještě donedávna jsme podobné kreace vídali maximálně...