Čtvrtek 7. prosince 2023, svátek má Ambrož, Benjamin
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 7. prosince 2023 Ambrož, Benjamin

Některé mobily nezvládají tísňové volání

24. 11. 2015 7:46:32
Asi každému z nás se někdy stalo, že jsme si spletli telefonní číslo a dovolali se jinám, než jsme chtěli. Problém je, pokud tento "omyl" nastane při tísňovém volání a volající je v tom navíc úplně nevinně.

V průběhu letošního roku začaly na telefonická centra tísňového volání, která obsluhují linku 112, přicházet hovory na některou z národních tísňových linek. Ať už volající navolí kteroukoli z těchto linek (150, 155, 156 nebo 158), vždy se dovolá na linku 112. To s sebou samozřejmě přináší rozčarování volajících, kteří chtěli mluvit s někým "jiným" a při hovoru to často dávají najevo.

Když už to bylo operátorům této linky podezřelé, rozhodli se pátrat po příčině. Chyba se nenašla v technologii operačního střediska ani u mobilních operátorů, jejichž sítě přijaly požadavek na hovor přes linku 112 místo národního čísla. To už začínalo být jasné, že viníkem budou zřejmě samotné mobilní telefony.

Během roku se stížnosti nespokojených uživatelů začaly objevovat i v internetových diskusích a vždy šlo o nové modely telefonů značky Lenovo s operačním systémem Android.

Když se společnost Lenovo o problému dozvěděla, snažila se tvrdit, že je vše v pořádku a z technických důvodů jsou hovory na lokální tísňová čísla přesměrovány na linku 112. Otázkou zůstává, co je tím "technickým důvodem", který odporuje platné legislativě o přístupu k tísňovému volání.
Nicméně už během léta byla chyba u většiny modelů odstraněna a uživatelům stačilo aktualizovat operační systém telefonu.

Chyba odstraněna, problém přetrvává

Mohlo by se zdát, že vydáním nové verze systému problém zmizí. Opak je však pravdou a na lince 112 tak stále končí mnoho hovorů, učených "někomu jinému". Důvod je prostý - velká část uživatelů používá chytrý telefon pouze pro telefonování a SMS, takže ho nikdy nepřipojí k internetu a aktualizaci nenainstalují.

Celý problém může vypadat jako drobnost, protože volající se nakonec vždy dočká pomoci. To je sice pravda, ale přesto může tato chyba způsobit komplikace. Pro pochopení si řekněme, jaký je vlastně rozdíl mezi národní tísňovou linkou a linkou 112.

Použijeme typickou modelovou situaci, kdy jsme svědky náhlé zástavy oběhu a potřebujeme rychle záchrannou službu. Máme na výběr, jestli budeme volat staré známé číslo 155 nebo dnes tak propagované celoevropské číslo 112. Která varianta je výhodnější?

112

O lince 112 koluje jeden hodně rozšířený mýtus. Volající si často myslí, že je to společné centrum, kde vedle sebe sedí hasič, policista a záchranář, takže zavolat 112 je vždy nejlepší řešení. Tak to však nefunguje (s výjimkou Ostravy) a v jednotlivých krajích je svedena na telefonická centra tísňového volání u Hasičských záchranných sborů.
Operátor náš hovor přijme, vyptá se na podrobnosti, přesnou adresu a následně předá datovou větou informaci na operační středisko záchranné služby. Poté je zpravidla hovor přepojen na operační středisko záchranky, kde volajícímu radí, jak pomoci.

155

Linka 155 je v jednotlivých krajích svedena na krajská zdravotnická operační střediska, kde sedí zkušení zdravotníci. Operátor přijme hovor a pokud zjistí, že jde o ohrožení života, může hned v první chvíli vyslat potřebnou pomoc. Oproti lince 112 tak nedochází k (byť krátké) prodlevě při vyslání pomoci ani při zahájení telefonicky asistované resuscitace.

Autor: Michal Bareš | úterý 24.11.2015 7:46 | karma článku: 17.49 | přečteno: 1311x

Další články blogera

Michal Bareš

Povinné očkování dobrovolných hasičů?

V poslední době toho bylo k vyhlášce o očkování proti infekčním nemocem napsáno mnoho. Rád bych se ale zastavil u jedné konkrétní skupiny osob, na kterou tato vyhláška přímo dopadá a přesto stojí stranou pozornosti.

14.12.2021 v 15:24 | Karma článku: 24.07 | Přečteno: 671 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Monika Lorenzová

Agresivní a pasivně agresivní narcis

Potřeba pozornosti narcistního člověka není omezena na obdiv a zájem. Pokud v druhých dokáže vzbudit strach, stud, lítost, smutek, pocit viny, frustraci, má tak vždy dostupný způsob, jak se sám kdykoli dostat do klidu a pohody.

7.12.2023 v 18:04 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 78 | Diskuse

Monika Lorenzová

Co dělá narcise narcisem

Je to jeho potřeba sbírat lichotky od druhých lidí. Dělá nám to dobře všem, když nás někdo ocení, vidí na nás něco pěkného. Ale narcistický člověk bez toho nemůže být. Je to pro něj takový stálý doping, je na tom závislý.

7.12.2023 v 17:02 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 64 | Diskuse

Milan Šupa

O budoucnosti naší planety a lidí, kteří na ní zůstanou

Existuje několik pohledů na to, co nás čeká v budoucnosti. Správný pohled je však jen jeden jediný. Všechny ostatní jsou postaveny jen na lidských domněnkách a představách, nezakládajících se na pravdě.

7.12.2023 v 15:39 | Karma článku: 6.49 | Přečteno: 130 | Diskuse

Alina Čertilina

covid19

Ještě před 4 lety o covidu nikdo nic nevěděl, před třemi všichni se těšili na vakcínu, před dvěma přemýšleli jestli se mají očkovat před rokem na něj zapomněli a teď počet nemocných znovu roste.

7.12.2023 v 9:10 | Karma článku: 9.00 | Přečteno: 329 | Diskuse

Karel Trčálek

Divoké husy

Nechybělo už mnoho a věru bych divoké husy začal nenávidět pro to jejich kejhání, když táhnou oblohou, víc než sebe sama

6.12.2023 v 18:32 | Karma článku: 17.47 | Přečteno: 294 | Diskuse
Počet článků 147 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1112

Ředitel a zakladatel spolku Rescueinfo.

http://twitter.com/bares_michal

Radyvnouzi.cz VarujemeVas.cz

Vyhráli čtvrt miliardy ve sportce, roky se schovávají. Radost nikdy nepřišla, říkají

Premium Na těle má vytetovaných šest čísel. 3, 5, 7, 8, 25 a 29. Jsou to čísla, která jemu a jeho manželce přinesla 250 milionů...

Zemřela slovenská zpěvačka Haščáková z pěveckého dua MC Erik & Barbara

Ve věku 43 let zemřela na Floridě slovenská zpěvačka Barbara Haščáková z pěveckého dua MC Erik & Barbara, které se v...

České croblihy končí. Špatné rozhodnutí srazilo pekárně vaz

Pekárna Oh Deer Bakery, kterou v roce 2017 otevřel Lukáš Vašek, v polovině prosince zavírá své provozy v Praze. Důvodem...

StarDance opustil cukrář Josef Maršálek. V děkovné řeči padla peprná slova

Osmé kolo StarDance bylo posledním pro cukráře Josefa Maršálka a Adrianu Maškovou. V rozstřelu byli s kajakářem...

Po snížení DPH potraviny zdraží, zjistil od obchodníků ministr Výborný

Snížení DPH o tři procentní body u potravin na 12 procent nesníží ceny v obchodech. V pondělí to ohlásil po jednání s...