Neděle 25. července 2021, svátek má Jakub
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 25. července 2021 Jakub

Zrušení pardubického traumacentra - prohra nebo výhra?

11. 12. 2008 16:23:22
Jedním z nejdiskutovanějších témat v Pardubicích je v posledních dnech bezesporu reforma zdravotnictví a její vliv na dostupnost zdravotní péče v Pardubicích. Protože článků a diskusí na toto téma je na internetu plno, rozhodl jsem se shrnout v tomto článku vše podstatné a přidat několik názorů.

Jak to vše začalo

První náznaky o tom, že pardubické traumacentrum může být ohroženo, pronikly na veřejnost v polovině září, kdy se zde uskutečnilo cvičení "POLYTRAUMA 2008", které mělo procvičit třídění, transport a ošetření zraněných po letecké havárii. Toho se zúčastnil jako host také ministr Julínek a jedna z otázek na následné tiskové konferenci mířila právě na budoucnost pardubického traumacentra. „Traumatologie v Pardubicích nebude zrušena rozhodnutím ministra,“ konstatoval tehdy Tomáš Julínek.
Zároveň ale traumacentrum zkritizoval kvůli tomu, že nesplňuje některé požadavky. Následně proběhla poměrně ostrá výměna názorů mezi panem ministrem a primářem traumacentra Martinem Cardou.

Doslova šokem pak pro mnohé byla 2. prosince tisková konference na níž ministr Julínek oznámil vydání nového věstníku, který vyřazuje pardubickou nemocnici (a 3 další) ze sítě traumacenter.


Materiály z tiskové konference


Za nezvyklý, až neslušný, lze označit způsob, jakým byla o této změně informována pardubická nemocnice a kraj, jako její zřizovatel. Ministerstvo nejspíš nepovažovalo za důležité jim tuto zásadní informaci sdělit. To přece mohou udělat novináři...

Kraj je pobouřen

Vedení kraje, města i nemocnice s krokem ministerstva nesouhlasí. Primátor i hejtman svolali bezpečnostní rady a požadují od ministerstva výsledky auditu, na jehož základě bylo traumacentrum vyřazeno. Do dnešního dne je totiž ministerstvo tají.
„Se stanoviskem ministerstva zdravotnictví nesouhlasíme a považujeme jej za hazard se zdravím našich občanů. Ministr zdravotnictví mne sice při prvním rozhovoru ujistil, že vyřazení pardubického traumacentra ze sítě superspecializovaných pracovišť neznamená jeho zrušení a že oddělení prý bude pracovat i nadále, ale už nebudeme mít možnost získat finanční prostředky z EU na modernizaci technologií. Chceme po ministerstvu zaručit kompenzaci těchto prostředků z jiných zdrojů a písemný doklad o tom, že zdravotní pojišťovny uzavřou potřebné smlouvy a budou péči v traumacentru hradit – což nyní věstník vydaný ministerstvem neumožňuje,“ řekl hejtman Radko Martínek.


Jaká zranění budou muset "cestovat" do Hradce Králové


Rozhodnutí ministerstva se dotýká nejen Pardubic, ale zasahuje všechny nemocnice v Pardubickém kraji. Celá řada výkonů, které se tam běžně prováděly, bude nyní znemožněna a pacienti budou muset být směřováni na specializované pracoviště, tedy do Hradce Králové. To se samozřejmě dotýká zásadním způsobem také záchranné služby, jejíž posádky stráví podstatně více času transportem pacientů do traumacentra. Například posádka z Chrudimi tak může převozem strávit třikrát více času než nyní. V tu dobu ji nemá kdo nahradit a může chybět jinde...

Proč?

Začněme tím, co mnoho lidí považuje za důvod této změny, tedy peníze. Žijeme v době, která s sebou přináší nejrůznější úsporná opatření. To ovšem není tento případ. Naopak dojde k značnému nárůstu nákladů, vzhledem k tomu, že podstatně stoupne množství převozů pacientů, jejichž zranění se dnes léčí v jednotlivých nemocnicích kraje.
Ministerstvo odůvodňuje toto opatření snahou, aby se pacientovi dostalo konečného ošetření na špičkovém pracovišti poskytujícím komplexní služby a to bez zbytečného převážení. To je samozřejmě dobrá myšlenka a v principu s ní lze jen souhlasit. Otázkou ovšem je, jestli například u pacienta s vnitřním krvácením bude o něco vyšší úroveň péče příznivější, než její rychlá dostupnost.
Na první pohled zde není problém, existuje přece letecká záchranná služba. Jenže vrtulník musí být zrovna volný, nesmí být neletové počasí a v noci se pomoci ze vzduchu také, až na pár výjimek, nedočkáte. Nemluvě o tom, že Hradec Králové bude nyní spádový také pro okolí Hlinska, Havlíčkova Brodu a dalších míst, kde je v zimě sjízdnost silnic poněkud problematická.

Bojí se ministerstvo reakce veřejnosti?

Ministerstvo se snaží vyvolat dojem, že nic neruší a vyřazená traumacentra pouze nedostanou peníze z fondů EU.
To si ovšem protiřečí s tím, co říká ředitel Všeobecné zdravotní pojišťovny Pavel Horák: „pokud k přesunu této péče dojde, a je jasné, že k němu dojde, tak budeme péči hradit tam, kde ji budou poskytovat.“ To potvrdil také mluvčí ministerstva zdravotnictví Tomáš Cikrt: „ministerstvo vydalo nový věstník a na jeho základě uzavřou pojišťovny nové smlouvy.“
Právě z věstníku jednoznačně vyplývá, že pokud bude pacient ošetřen mimo centrum, dopouští se takové zařízení špatného postupu. Věstník zároveň určuje, jaká zranění bude muset záchranná služba vozit do traumacentra.

Článek vznikl pro portál www.radyvnouzi.cz a je názorem člověka žijícího v Pardubicích, nikoliv zdravotnického pracovníka.

 

Jaký je Váš názor?

Autor: Michal Bareš | čtvrtek 11.12.2008 16:23 | karma článku: 13.04 | přečteno: 1241x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Politika

Zdeněk Bárta

MY Očkovaní : ONI Neočkovaní. Vyhráváme!?

Kdo? No přece MY - očkovaní. Je to dlouhý boj. Protivník je silný. Strach zabalený do frází o svobodě. Fake news. Hloupost a sobeckost. Kdo z nás vůbec naskočil do tohoto boje jako první? Byl to James Phipps. Nevíte kdo to byl?

25.7.2021 v 16:02 | Karma článku: 13.27 | Přečteno: 317 | Diskuse

Jiří Strašek

Začíná hon na čarodějnice?

Očkování proti COVID 19 hýbe současnou společností. Očkovaní jsou zvýhodňováni, neočkovaní začinají být dehonestováni.

25.7.2021 v 14:43 | Karma článku: 17.26 | Přečteno: 292 | Diskuse

Jan Ziegler

Ruské vedení si vymýšlí špionážní kauzy a zneužívá justici

Tvrdí to poradce šéfa Roskosmosu Ivan Safronov, který je už více než rok ve vazbě kvůli obvinění ze špionáže pro Českou republiku. Masivní zneužívání justice v Rusku mu dává za pravdu.

23.7.2021 v 17:12 | Karma článku: 19.01 | Přečteno: 322 | Diskuse

Michael Pálka

Jan Tománek a jeho článek - Máte pravdu-opravdu je to jen sobectví...

Ten pán je režisér, výtvarník a spisovatel. A vyjadřuje se v tomto článku na svém blogu Aktualne.cz blog, ke koronaviru. A vyjadřuje se způsobem pro mne a jistě mnohé, nepřijatelným. Zcela.

23.7.2021 v 14:35 | Karma článku: 22.11 | Přečteno: 716 | Diskuse

Jaroslav Červenka

Média a politická garnitura.

V současné době je žhavým tématem odpůrců vládní garnitury otázka, jak mohou lidé volit ANO? Záležitost by sama stála za sociologický průzkum a důvodů bude nepochybně celá řada.

23.7.2021 v 11:11 | Karma článku: 15.70 | Přečteno: 973 | Diskuse
Počet článků 146 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1091

Ředitel a zakladatel spolku Rescueinfo.

http://twitter.com/bares_michal

Radyvnouzi.cz VarujemeVas.cz

Najdete na iDNES.cz